We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DeFi Nedir?

2 0 0
03.06.2022
Bullekon Finans

Öncelikle Merkeziyetsiz Finans yani DeFi (Decentralized Finance) tanımıyla başlayalım. DeFi başta Ethereum olmak üzere, herkese açık blok zincirlerindeki eşler arası finansal hizmetler için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Yazımıza katkılarından dolayı Sayın Can Kocagil’e teşekkür ederiz.

DeFi, kripto para birimleri tarafından kullanılan teknolojilere benzer güvenli dağıtılmış defterlere dayanan gelişmekte olan bir finansal teknolojidir. Bu finansal teknoloji, bankaların ve kurumların para, finansal ürünler ve finansal hizmetler üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırır. Aksine, finansal ürünlerin halka açık, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında kullanıma sunulduğu bir sistem sağlar.

Geleneksel finansal sistemde para göndermek veya almak için bankalar ve ya borsalar gibi aracılara ihtiyacınız vardır. DeFi’da bu aracıların yerini yazılım alıyor. İnsanlar, bankalar ve borsalar aracılığıyla işlem yapmak yerine, piyasa oluşturma, ticaret yapma ve tüm sürecin adil ve güvenilir olmasını sağlama işini yapan blok zinciri tabanlı “akıllı sözleşmeler (smart contracts)” ile doğrudan birbirleriyle ticaret yapabiliyor.

Öyleyse, merkezi........

© Bullekon


Get it on Google Play