We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DAO Nedir ve Nasıl Çalışır?

2 0 0
13.05.2022
Bullekon Finans

Bu yazımızda DAO (Decentralized Autonomous Organization – Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) nedir, ve nasıl çalışır gibi konulara değineceğiz. Yazımıza katkılarından dolayı Sayın Can Kocagil’e teşekkür ederiz.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO), bir blok zincirinde yazılım kuralları tarafından yönetilen bir organizasyondur. En genel anlamda, bir DAO, insanların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan para, hizmet veya mülk alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir dizi akıllı sözleşmedir.

Şeffaflık, hesap verebilirlik, bütünlük, ölçeklenebilirlik, maliyet etkinliği, güvenlik ve gizlilik, blok zinciri teknolojisinin avantajlarından sadece birkaçıdır. Bu avantajlar, birçok kurumun veya topluluğun organizasyonel yapılanmaya yönelik merkezi olmayan bir yaklaşımı benimsemesinin sebeplerinden biridir.

DAO merkezi bir liderliği olmayan üyelere ait bir topluluktur. Şeffaf bir bilgisayar programı olarak kodlanmış, organizasyon üyeleri tarafından kontrol edilen ve merkezi bir otoriteden etkilenmeyen kurallarla temsil edilir. Kararlar, bir blok zincirinde uygulanan bir dizi yasa tarafından yönetilen bu ekosistemde aşağıdan yukarıya doğru verilir.

DAO’ların merkezi bir yetkilisi yoktur, bu nedenle herhangi bir üye kuruluşun geleceği hakkında yeni teklifler sunabilir ve üyeler bu tekliflere oy vermekte özgürdür.

DAO’lar Nasıl Çalışır?

DAO’lar, kendi üyelerine kolektif bir şekilde ait ve onlar tarafından yönetilen yerel internet organizasyonlarıdır. Yalnızca üyelerinin erişebileceği yerleşik havuzları vardır; DAO üyeleri, belirli bir süre boyunca organizasyonu etkileyen kararlara almak için oy verir.

Bir dizi koşul yerine getirildiğinde otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı sözleşmeler, DAO’lar tarafından ekonomisini ve yönetimi organize etmek kullanılır. Bu akıllı sözleşmeler, DAO’nun düzenlemelerini oluşturur. DAO’ya katılan sahipler, DAO’yu yöneten akıllı sözleşmenin koşullarına uymak zorundadırlar.

Bir DAO’nun token veya NFT’sine sahip olan bireyler, oy haklarına ve kuruluşun işleyişini etkileme fırsatına sahip olurlar. Yani token ya da NFT yatırımları nedeniyle, yeni yönetişim teklifleri üzerinde karar verme veya oluşturma hakkına sahiptirler.

Şirket Yapıları ve DAO

Para ve sermaye içeren bir işe başlamak, muhatap olduğunuz kişilere yüksek düzeyde güven duymayı gerektirir.........

© Bullekon


Get it on Google Play