We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Coin ve Token Arz Modelleri

5 1 0
29.04.2022
Bullekon Finans

Bu yazımızda kripto dünyasındaki token ön arz/satış modellerinden, örneğin Initial Coin Offering (ICO – İlk Coin Arzı), Initial Exchange Offering (IEO – İlk Borsa Arzı) ve Initial Dex Offering (IDO – İlk Merkeziyetsiz Borsa Arzı) bahsedeceğiz. Gelin Token arz modelleri ni detaylıca öğrenelim. Yazımıza katkılarından dolayı Sayın Can Kocagil’e teşekkür ederiz.

ICO (Initial Coin Offering – İlk Coin Arzı)

Kripto para piyasasının yükselişi, yeni projeler başlatırken yeni bir token dağıtım yöntemi olarak ICO’yu (İlk Coin Arzı) başlattı. Organizatörler, token satışı sırasındaki tüm faaliyetlerden sorumluydu: yatırımcılardan fon toplamak, KYC (Müşterinizi Tanıyın), tokenları yayınlamak, sözleşmeler oluşturmak, borsa listeleri ve pazarlama.

Bu yeni finansman mekanizmasından ilk yararlanan 2013 yılında MasterCoin oldu. Bitcoin blok zincirinde yeni nesil alt para birimleri (kripto jargonunda “alts”) oluşturmak için topluluk desteği aldı. Plan, Bitcoin blok zincirini kullanarak MasterCoin’in üzerine yeni protokoller, yani yeni para birimleri sağlamaktı.

Daha sonra MasterCoin protokolünü yeniden markalaştırdı ve diğer protokoller arasında genişlemeden önce USDT’nin temeli olan Omni adını verdi. Bu strateji, ön satışın ilk 12 saatinde 2700 BTC’den fazla artırıldığında 2014 yılında Ethereum tarafından hızla takip edildi.

Blok zincirinin umut verici gücü ve yenilikçilerin Ethereum üzerinde yeni token projeleri başlatmasını kolaylaştıran nispeten yeni ERC-20 token standardı ile yeni fırsatlar ortaya çıktı. 2017 ve 2018’de ICO pazarlarına Ethereum tabanlı projelere ve daha sonra Ethereum’a rakip olma hırsı olan diğer yeni blok zincirlerine milyarlarca dolar akıtıldı.

IEO (Initial Exchange Offering – İlk Borsa Arzı)

2018’deki ünlü kripto çöküşünden sonra ICO’lar var olmaya devam etti, ancak IEO’lar şeklinde yeni mekanizmalar ortaya çıktı. Bir ICO’dan farklı olarak,........

© Bullekon


Get it on Google Play