We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Warren Buffett: Omaha Kahini, Doğuştan Yatırımcı

2 3 0
09.05.2021

Yine ismine aşina olduğumuz birinin hayat hikayesine değineceğiz. Dünyanın en zenginlerinden ve en ünlü yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, servetinden ya da sosyal medyada gördüğünüz özlü sözlerinden çok daha fazlasına sahip. Kararlı ve sabırlı yapısı ona nasıl bir hayat getirmiş, gelin bakalım.

Warren Buffett Ailesi ve Gençlik Yılları

Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930 tarihinde Omaha, Nebraska’da doğdu. Babası Howard ve annesi Leila’nın üç çocuğunun ortancasıydı. Babası borsa komisyoncusuydu. Warren, babasından bazı özellikleri almış olacak ki çok küçük yaşlarda bile para kazanma konusunda meraklı ve yetenekliydi. Henüz altı yaşındayken marketten aldığı 6’lı Coca Cola şişelerini tanesi 5 cent kar ile satarak ticarete başlamıştı.

On bir yaşında, ilk hissesini satın almıştı bile. Babasının yanında çalışmaya başladı ve burada kendisi ve ablası için üç adet Cities Service Preferred hissesi aldı. Fakat kısa bir süre sonra hisse düştü. Warren korkmasına rağmen bekledi. Hisse aldığı fiyatın biraz üzerine çıktı ve hemen sattı. Ama çok yakında pişman olacaktı. 40 dolarken sattığı hisse 200 dolara kadar yükseldi. İlk yatırımından ilk dersini almıştı. Ve yıllar sonra bu dersi şöyle özetleyecekti: ‘’Borsa, sabırsızların sabırlılara para aktardığı bir mekanizmadır.’’

Warren, on yedi yaşına geldiğinde, liseden mezun oldu. Üniversiteye gitmeyi düşünmüyordu. Sadece gazete dağıtma işiyle 5000 dolar kazanmıştı. Ama babası üniversite okuması konusunda ısrarcıydı. Bunun üzerine Warren, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton İşletme Okulu’na gitti ama buradaki eğitimi yetersiz buldu. Ve burada geçirdiği iki yılın ardından Omaha’ya dönerek Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ne transfer oldu. Eğitimini sürdürürken tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyordu. Ama o, bu yoğun okul-iş temposuna rağmen üç yılda mezun olmayı başardı.

Lisans eğitimine başlarken olan isteksizlik lisansüstü eğitime başlarken de vardı. Yine babasının ikna etmesiyle Harvard İşletme Okulu’na başvurdu. Ama çok genç olması nedeniyle başvurusu reddedildi. Warren kabul edilmeyişine üzülmemişti. Çünkü bu durum ona, yatırım anlayışını hayranlıkla seyrettiği Benjamin Graham’ın öğrencisi olma yolunu açabilirdi. Columbia İşletme Okulu’na girdi ve efsanevi dehanın yanında yüksek lisans eğitimine başladı.

Warren Buffett Benjamin Graham........

© Bullekon


Get it on Google Play