We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Starbucks : Kahve Kokan Üçüncü Durak

7 2 0
18.07.2021

Bu haftanın hikayesi bir kişinin değil bir markanın hikayesi olacak. Kimine göre basit kimine göre dahiyene bir sisteme sahip olan ‘Starbucks’ markasından bahsedeceğiz. Starbucks markası, kuruluşu ve yükselişi ile iki farklı başarıyı elinde tutuyor. Hem bu başarıları hem bu başarıların arkasındaki isimleri görelim.

Starbucks Kuruluşu ve Kurucuları

Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Siegl 1971 yılında Seattle’da Starbucks’ı kurdular. İlham kaynağı Baldwin’in eski çalıştığı yer olan ‘Peet’s Coffee & Tea’ idi. ‘Starbucks’ ismini de Herman Melville’in ‘Moby-Dick’ romanındaki bir karakterden ilhamla seçtiler. Baldwin’in eski patronu Alfred Peet, kurucu ekibe kahve çekirdeklerini kavurmanın sırlarını öğretti. Ve ilk yıl kahve çekirdeklerini Peet’ten alarak hizmete başladılar. İlk mağaza Seattle’daki Pike Palce Market içindeydi. Burası civardaki farklı işletmelerden insanların uğrak yeriydi. İlk amaçları diğer kahve dükkanlarında bulunmayan kaliteli kahve çekirdeklerini satmaktı. İkinci yıldan sonra kahve çekirdeklerini yetiştiricilerden almaya başladılar. 5 yıl aynı yerde hizmet verdiler. Daha sonra yine Pike Palace Market içinde başka bir dükkana geçerek hizmete devam ettiler.

1981’de Seattle’da beş şubeye ulaşmışlardı. Kahve için filtre satın aldıkları bir şirketin çalışanını ekiplerine katmak istediler. Bu adam Starbucks’ı bir marka haline getirecek Howard Schultz’du. O zaman olacaklardan habersiz olan Howard, 1982 yılında Starbucks’ta çalışmaya başladı.

Starbucks İflas ve El Değiştirme

Howard Schultz, 1953’te New York’ta doğdu. Maddi sıkıntıları olan bir ailenin çocuğuydu. Ama annesi ona hep bu şartlardan kurtulabileceğini söylüyor ve iyi bir hayat hayali kurması için ilham veriyordu. Howard eğitim masraflarını karşılamak için burs, öğrenci kredisi ve yarı zamanlı işler gibi birçok kapıyı zorladı. Okul hayatı bitip iş çalışmaya gelince kapı kapı........

© Bullekon


Get it on Google Play