We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mark Cuban : Basketbol Dünyasının Çok Yönlü Milyarderi

1 1 0
03.07.2021

https://bullekon.com/wp-content/uploads/2021/06/Mark-Cuban.mp4

Basketbol gündemini takip edenler Mark Cuban ismine aşinadır. Fakat bu isim birçok sektörde imzası olan bir isim aslında. Ana kariyerini takım üzerinden yönlendirmeyi sürdüren Cuban, farklı yönlere bakmaktan hiç çekinmedi. Güncel Forbes verilerine göre 4.4 milyar dolarlık servetini ileri görüşlü adımları ve yeniliklere açık zihniyetiyle oluşturdu. Bu çok yönlü yatırımların adamının hayatına birlikte bakalım.

Mark Cuban Aile ve Eğitim Hayatı

Mark Cuban, 31 Temmuz 1958’de Pensilvanya’da doğdu. Babası Norton, otomobil döşemecisiydi. Annesi Shirley, sıklıkla iş değiştirerek çalışan bir kadındı. Baba tarafı Rusya’dan, anne tarafı Romanya’dan göçmüştü. Göç öncesi ‘Chabenisky’ soyadına sahiplerdi fakat dedesi daha sonra bu ismi ‘Cuban’ olarak değiştirdi. Maddi olarak henüz toparlanamamış bir ailenin çocuğuydu. Bu nedenle para kazanmaya da erken yaşlarda başladı. İlk işi 12 yaşındayken çöp poşeti satmaktı. Bu işi çok istediği basketbol ayakkabılarını alabilmek için yapmıştı. Daha sonraki yıllarda pul ve gazete satarak para kazandı. Lise hayatını bu küçük işlerle geçirdi. Daha sonra Pittsburgh Üniversitesi’ne kaydoldu. Burada bir yıl geçirdikten sonra Indiana Üniversitesi’ne geçti ve 1981’de Kelley İşletme Okulu’ndan Yönetim Bilimleri Lisans derecesi ile mezun oldu. Bu okulu seçme nedeni iyi işletme okullarının içinde en ucuz eğitim veren yer olmasıydı. Üniversite yıllarında irili ufaklı girişimleri oldu. Mezuniyeti sonrası Pensilvanya’ya geri döndü ve burada iş buldu.

Mark Cuban İlk Kariyer Adımları

Cuban, ilk işinden sonra 1982’de Teksas’ta barmenliğin yanında en eski bilgisayar yazılımlarından biri olan ‘Your Business Software’de satış elemanı olarak iş buldu. Fakat henüz bir yılını bile dolduramadan kovuldu. Kovulma nedeni mağazayı açmak yerine yeni bir iş bulmak için bir müşteriyle görüşme yapmasıydı. Bu karara üzülmemişti çünkü o, ağ çalıştırıcıları üzerine çalışmak istiyordu. Ve eski müşterilerinin desteğiyle kendi şirketi ‘MicroSolutions’ı kurdu. Bu şirket başlangıçta bir sistem entegratörü........

© Bullekon


Get it on Google Play