We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Larry Page: Bilgiye Giden En Hızlı Yolun, Google’ın Kurucusu

3 3 0
13.06.2021

Google’ı hepimiz biliyoruz. Hatta ‘Googlelamak’ dediğimizde dilimize yabancı gelmeyecek kadar kabul ettik onu. Bize bilginin kapılarını hızlıca açan bu arama motoru, Larry Page ve Sergey Brin’in eseri. Bugün ‘Google Guys’ diye de anılan bu ikiliden Larry Page’i tanıyacağız. (Bu yazıya Google’dan geldiyseniz ayrıca teşekkürümüzü de sunalım Larry Page’e.)

Larry Page Aile Hayatı ve Eğitimi

Lawrance Edward Page, 26 Mart 1973’te Michigan’da doğdu. Babası Carl, Michigan Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri profesörüydü. Annesi Gloria, aynı kurumda Lyman Briggs Koleji’nde bilgisayar programlama öğretmeniydi. Larry, bilgisayar, teknoloji ve bilimin konuşulduğu bu evin ikinci çocuğuydu. Bilgisayarlara ilk kez altı yaşındayken, annesi ve babasından kalan birinci nesil kişisel bilgisayarlarla oynayabildiği için ilgi duydu. Abisi ona her şeyi parçalara ayırmayı öğretti ve çok geçmeden nasıl çalıştığını görmek için evdeki her şeyi ayırmaya başladı. Yeni bir şey yapmak heyecanı vardı. Çok küçük yaşlarda okuduğu bilim ve teknoloji dergileri ufkunu açıyordu. 12 yaşındayken Nikola Tesla’nın biyografisini okudu. Ve bu hayat hikayesi belki de onun gelecekteki işlerinin ilk tohumunu atmıştı. Tesla’nın borç ve bilinmezlik içinde ölmesi onu çok etkilemişti. Sadece dünyayı değiştirecek icatlar yapmak yeterli değildi. Bunları yayacak, aktarabilecek, kullanılmasını sağlayabilecek bir iş yapmalıydı. Page, çocukluğunda müzikle de ilgiliydi. Enstrüman çalıyordu. İleride müzik eğitiminin sabırsızlığına ve bilgisayar hızı konusundaki takıntısına ilham verdiğini belirtecekti.

1991 yılında East Lansing Lisesi’nden mezun oldu ve Michigan Üniversitesi’nden Bilgisayar Mühendisliği alanında lisans eğitimine başladı. Daha sonra, Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimi alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde bir bilgisayar bilimi programın kaydoldu. Bir tez konusu arıyordu. Sürücüsüz arabalar üzerine çalışmayı düşündü ama sonra daha çok heyecanlandığı bir fikre odaklandı. World Wide Web’in matematiksel özelliklerini keşfetmeyi, bağlantı yapısını büyük bir grafik olarak anlamayı düşündü. Danışmanı, onu bu fikri sürdürmeye teşvik etti ve Page 2008’de bunun şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiye olduğunu söyledi. Projesi üzerinde çalışırken kendisi gibi doktora öğrencisi olan Sergey Brin ile tanıştı. Projeye birlikte devam ettiler ve ‘BackRub’ adında bir arama motoru yaptılar. ‘BackRub’ ı geliştirme........

© Bullekon


Get it on Google Play