We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Jesse Livermore : Bir Borsa Spekülatörünün Hayatı

5 2 0
20.06.2021
https://www.bullekon.com/wp-content/uploads/2021/06/Jesse-Livermore-2.mp4

Ekonomi dünyasının ünlü eserlerinden biri olan ‘Bir Borsa Spekülatörünün Anıları’ kitabını duymuşsunuzdur. Bu kitabın kahramanı olan Larry Livingston, bu yazının konuğu olan Jesse Livermore ‘un ta kendisidir. Borsa efsanesi, doğruları ve yanlışlarıyla ders çıkarılacak hayat öyküsü ile karşınızda.

Jesse Livermore Aile Hayatı ve Gençlik Yılları

Jesse Lauriston Livermore, 26 Temmuz 1877’de Shrewsbury’de doğdu. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Küçük yaşta okuma-yazmayı söktü. Eğitimine devam etse hayatı nasıl olurdu bilemiyoruz. Çünkü o bugüne kadarki hayat hikayelerinden farklı olarak okulla bağlantısını çok erkenden kesmiş biri. Henüz 14 yaşındayken çiftlik işlerine yardım etmesi için babası onu okuldan aldı. Bir daha okulla yolu kesişmeyen Livermore, uğruna eğitiminden vazgeçtiği evinden de çok geçmeden kaçacaktı.

14 yaşında evsiz bir çocuk olarak ne yapabileceğini bilmiyordu. Boston’a gelmişti. Burada Paine Weber borsasında ofisboy olarak çalışmaya başladı. Haftalık 5$’dan hisse senedi fiyatları yayınlıyordu. Yerine alıştıktan sonra çevresindeki ‘bucket shop*’ları keşfetti. 3 yıl kadar ‘The Boy Plunger’ lakabıyla bu dükkanlarda ticaret yaparak asıl maaşından çok daha fazlasını kazanmaya başladı. İşinden çıktı ve tam zamanlı olarak kova dükkanlarında ticaret yapmaya başladı. Fakat annesi bu yeni işini onaylamıyordu. Sadece spekülasyon yaptığını söyleyerek annesini rahatlatsa da bu dükkanlarda işler o kadar basit olmuyordu.

18-20 yaşları arasında yaptığı ticarette 00 net getiri ile 10.000 $ kar biriktirdi. Fakat bu tutarlı kazanç etrafındakileri memnun etmedi. Kova dükkanlarda ticaret yapması yasaklandı. Ama o buralara girmek için elinden geleni yapıyordu. Kılık değiştirip, sahte isimler kullanarak yaptığı denemeler işe yaramamıştı. Aksine yasağının süresi uzamıştı. Kendisine yasak koymayan tek dükkan olan Haight & Freese ile ticaret yapmaya devam etti. Fakat burada da serbest olamadı. Livermore’un para kazanmasını çok daha zor ve riskli hale getiren kısıtlayıcı marj gereksinimleri vardı.

23 yaşındayken New York’a gitti. Hisse senetlerinde güçlü bir boğa piyasası zamanıydı. Burada başarılı bir şekilde işlem yaptı ve beş gün içinde 10.000 doları 50.000 dolara çevirdi. Mayıs 1901’de bir düzeltme bekledi ve @0 marj kullanarak kısa pozisyon açtı.........

© Bullekon


Get it on Google Play