We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Montonegro (Karadağ) Dedikleri

2 2 1
24.09.2021

Son zamanlarda doğup büyüdüğü her şeyini borçlu olduğu ülkesini beğenmeyenlerin sayısı hayli arttı. Yönetimden şikâyetçi karamsarlar, gelecekten umudu kesilenler, ülkenin gidişinden memnun olmayanlar kapağı daha huzurlu ve güvenli yerlere atmanın çarelerini arıyorlar. Bu konuda Kanada, Malta, Yunanistan, İspanya, Portekiz ve Karadağ (Montenegro) başı çekiyor.

Üniversiteyi bitirmiş ve yıllardır iş bulamamış gençler, iyi bir eğitim almış ama mezun olduğu dalda yükselme imkânına kavuşamayan insanlar, yapıcı ve yaratıcı yönleri körlenenler, torpilsiz adım atmalarının mümkün olmadığını bilenler ne yapıp edip yurtdışına gitmeye çalışıyorlar. Bilgilerini, becerilerini, donanımlarını ve enerjilerini ülkemiz için harcaması gereken bu yurttaşlarımıza çok üzülüyorum. İyi ve değerli insanlarımızı kaybediyor yerine ne idüğü belirsiz milyonlarca mülteciyi alıyoruz. Gerçekten çok büyük bir kayıp bu. Ama yapacak bir şey yok. İnsanımızı ülkesini terk edecek noktalara getirenler utansın.

Karadağ hariç diğer ülkeler, başarılı meslek ve para sahiplerini, akademisyenlerle branşlarında uzmanları almaya çalışıyorlar. Ama Karadağ,100-200 bin euroluk bir daire alana kapıyı ardına kadar açıyor ancak vatandaşlığı değil, her yıl uzattığı oturma iznini veriyor. Ayrıca girişte vize de istemeyince, Karadağ’a (Montenegro) rağbet iyice artıyor. Uçakla 1 saat 10 dakikalık mesafedeyiz. Halkıyla benzer taraflarımız çok. Öyle olunca bir hafta sonu gidip bakalım gerçeği gözlerimizle görelim istedim. İyi ki de gitmişim belki oralara yerleşme hayali kuranlara gözlemlerimle yardımcı olurum. Ya vazgeçerler yâda her şeye rağmen denemeye çalışırlar.

Karadağ’a Türkiye’den sadece Air Montenegro ile uçabiliyorsunuz. Tivat Havaalanı çok küçük, havasız ve oturacak yeri çok sınırlı. Ülkenin nüfusu 600 bin civarında olup bizim İzmir il sınırlarının yarısı büyüklüğünde. Zorlarsanız kiralık arabayla bir günde bütün Karadağ’ı........

© Bodrum Gündem


Get it on Google Play