We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

OPEC Petrol Fiyatlarındaki Ralliyi Devam Ettirebilecek mi?

4 7 0
03.03.2021

4-5 Mart’taki OPEC toplantısı yaklaşırken petrol fiyatları geçtiğimiz hafta son 13 ayın zirvesine çıktı. Brent petrol 66 dolara ulaşırken Amerikan Tipi Ham Petrol (WTI) ise 63 dolar ile rekor kırdı. Geçen yıl 20 Nisan günü negatif 47 doları gören petrol fiyatlarındaki geri dönüş çok dikkat çekici. Petrolün volatilitesini gösteren OVX endeksi Şubat ayında 33 seviyelerindeyken şu an 43 seviyesine çıkmış durumda. Bu da bize bu hafta fiyat dalgalanmasının daha da artabileceği sinyalini veriyor. Bütün gözler bu hafta yapılacak OPEC toplantısına çevrilmiş durumda. OPEC bu toplantısında da sağlam duruşunu devam edip birlik mesajı ile petrol fiyatına destek olabilecek mi? Yoksa ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları bu sefer gün yüzüne çıkacak mı?

Amerikan Tipi Ham Petrol Fiyatı (WTI Vadeli İşlem Sözleşmesi)

Petrol Fiyatları Neden Bu Seviyelere Ulaştı?

Bu soruları cevaplamadan önce petrol fiyatlarını yukarı çeken faktörlere kısaca bir bakalım. Kuşkusuz fiyatları yukarı çeken en önemli faktör OPEC’in arz kesintisi oldu. OPEC talebin pandemi nedeniyle çok düştüğü bir ortamda arz tarafında yeterli kesintiyi yaparak fiyatların yukarı gitmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 9,7 milyon varil/gün (toplam arzın ’u) ile başladıkları kesintiyi 1 Ağustos’ta 7,7 milyon varile indirmişler ve 1 Ocak’tan itibaren ise 5,7 milyon varile düşürmüşlerdi. Kesintinin her ay 500 bin varil azaltılacağı düşünülürken Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında kendi ürettiği kısımdan günlük 1 milyon varillik ekstra bir kesinti yapacağı haberi bir önceki OPEC toplantısının flaş kararı oldu ve petrol fiyatlarını 60 dolar seviyelerine taşıdı.

Diğer yandan OPEC arz kesintisi ile stokları da eritmeyi başardı. Geldiğimiz noktada ABD’de petrol stokları geçtiğimiz yıl Mart ayındaki pandemi öncesi seviyelerine geri çekilmiş durumda. Bu da fiyatları yukarı çeken diğer bir faktör. Sırf karadaki depolama merkezleri değil aynı zamanda denizde yüzen ve petrol taşıyan tankerlerdeki stok........

© BloombergHT


Get it on Google Play