We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tarımda kişi başına düşen milli gelir 2.836 dolar

8 3 0
01.03.2021

Türkiye ekonomisi salgının etkili olduğu 2020 yılında yüzde 1.8 büyüyerek, G-20 ülkeleri arasında Çin ile birlikte büyüyen iki ülkeden biri oldu.

Büyümenin detaylarına baktığımızda tarım sektörü de 2020 yılının son çeyreğinde yüzde 4 büyüdü.

Böylece 2020 yılında tarım sektöründe yüzde 4,8 büyüme gerçekleşti.

Tarımdaki büyümeye iki açıdan bakmakta fayda var:

1- Diğer sektörlere göre performansı ve maliyeti

2- Kendi içerisinde ne anlam ifade ettiği

Tarım sektörü 2020’de diğer sektörlere nazaran neredeyse hiçbir ekstra destek ya da teşvik almadı. Ufak tefek dokunuşlar dışında herhangi bir yardım paketi açıklanmadı. Deyim yerindeyse çiftçi biraz da kaderine terk edildi.

Ama buna rağmen üretici, üzerine düşeni fazlasıyla yaparak her türlü risk ve koşula rağmen kendi imkanlarıyla üretimini aralıksız sürdürdü.

Hizmet sektörü, otomotiv, inşaat, ulaştırma ve turizm sektörleri için açıklanan çok ciddi destek ve teşvik paketlerini düşündüğümüzde tarım sektörü ekonomik büyümeye sıfır maliyetle katkı sağlamıştır.

Üstüne üstlük girdi fiyatlarındaki olağanüstü yükseliş ve satış fiyatlarındaki baskılanmayı da göz önüne aldığımızda tarımdaki büyüme daha anlamlı ve değerli hale gelmektedir.

Bu konunun ilk boyutuydu…

İkinci boyut ise sektörün kendi içinde söz konusu büyümenin ne anlama geldiğidir.

Tarım sektörüne ilişkin pozitif büyüme rakamı açıklandığında genelde sektörden şöyle bir tepki geliyor: “E o zaman biz neden büyüyemedik? Büyümeyi biz neden hissetmedik?”

Bu tepkiyi tıpkı enflasyon açıklandığında tüketicinin gıda enflasyonuna yönelik olarak “Bu fiyatları TÜİK nereden alıyorsa biz de oradan alışveriş yapalım” eleştirisine benzetiyoruz.

YILIN İKİNCİ YARISI KRİTİK

Bilindiği üzere çeyreksel bazda baktığımızda tarım sektörü açısından en kritik dönem, yılın ikinci yarısını temsil eden üçüncü ve dördüncü çeyreklerdir.

Haziran’ı da içine katmak suretiyle Temmuz-Aralık ayları tarımsal üretim ve hasadının en yoğun olduğu dönem olarak bilinir.

Dolayısıyla sektörün büyüme verilerini doğru okumak ve analiz etmek adına yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğine daha dikkatli bakmakta fayda var.

Zira bu veriler tabloyu doğru okumak açısından daha anlamlı ve mantıklı olacaktır.

Gelin yılın tamamına bir göz atalım…

Tarım sektörü açısından yılın tamamında pozitif bir büyüme yaşandı.

İlk çeyrekte yüzde 1,8 büyümeye karşın, ikinci çeyrekte yüzde 3.7 büyüme söz konusu.

Üçüncü çeyrekte yüzde 6 ve bugün açıklanan son çeyrekte de yüzde 4 büyüme........

© BloombergHT


Get it on Google Play