We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerel ürünleri yeniden keşfediyoruz

10 0 0
20.09.2019

Hangi şehrin neyi meşhur denildiğinde hemen akla Ankara döneri, Adana kebabı, Malatya kayısısı, Aydın inciri, Giresun fındığı, Rize çayı, Taşköprü sarmısağı, İzmir tulumu, Kayseri mantısı, Afyon sucuğu, Tokat kebabı, Çorum leblebisi, Erzurum cağ kebabı, Bursa kebabı, Sürmene bıçağı ve Sürmene pidesi, Kars kaşarı gibi ürünler gelir.

-Hemen her ilin yetiştirdiği, ürettiği, meşhur yaptığı ürünler var. Bu ürünlerin 447’si coğrafi işaretini aldı. Bu ürünlerin yaklaşık yarısını Ankara’da ikincisi düzenlenen Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde görme fırsatını buldum. Akhisar peynir baklavası ise ilk kez karşılaştığım bir üründü.

KEÇİLERİ KAÇIRDIK

-Kongre merkezinde standlarda sergilenen ürünler arasında Ankara kedisi vardı, ancak Ankara keçisine rastlayamadık, Van kedisine de. Ankara keçisini önce İngiltere’ye hediye yolladık, bir baktık ki Güney Afrika’dan biz de tiftiğini ithal etmeye başlamışız.

LALEYİ KAPTIRDIK

-Lalenin yolculuğu da İstanbul’dan başladı ama bugün Hollanda’nın simgesi haline geldi.

KAHVENİN HATIRI DA KALMADI

-Ya da Türk kahvesi gibi bir ürünümüz varken ülke yabancı kahve zincirlerinin en çok yayıldığı bir pazar haline geldi.

FINDIKTA CEFA BİZE, SEFA BAŞKASINA

-Fındığın anavatanı ve halen yüzde 70 üreticisi Türkiye. Elde ettiği ihracat geliri yıllık1.5-2 milyar dolar. Ama fındığın da kullanıldığı bir çikolata şirketinin cirosu bizim ihracatın 10 katını buluyor. Şimdiye kadar fındıktan bir çikolata markası yaratamadık. Hala fındığın cefasını çekiyoruz, sefasını başkaları sürüyor.

AVRUPA’DA YAYA KALDIK

-Aydın inciri, Malatya kayısısı ve Antep baklavası AB’den de coğrafi işaret alan sadece üç ürünümüz. Yunanistan’ın ise 107 ürünü bulunuyor. Bizden AB’ye 15 adet daha başvuru yapıldı. Fındıkta da bunlar arasında.

-Yerel........

© BloombergHT