We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez’den faizde hız kesme mesajı

25 0 0
26.09.2019

Merkez Bankası son olarak geçen yılın eylülünde 6.25 puan artırdığı politika faizlerini 10 aylık aradan sonra temmuzda düşürmeye başladı. İlk seferde 4.25, eylüldeki toplantıda da 3.25 olmak üzere 7.5 puanlık indirime gitti. İki ayda 7.5 puanlık indirim dünyada en hızlı ve en büyük faiz indirimini oluşturuyor.

-12 Eylül’deki toplantının ardından bizim tahminimiz faiz düşüşlerinin azalarak devam edeceği yönündeydi. Bu çerçevede 2019 yılının geride kalan iki toplantısında 3-3.5 puana varan indirim yapılabileceğini 13 Eylül’deki yazımızda işlemiştik.

MERKEZ’DEN HIZ KESME İŞARETİ

-Dün yeni bir gelişme oldu. Ankara Sanayi Odası’nın toplantısına katılan ve bir konuşma yapan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal “faiz düşüşünde hız keseceğinin” mesajını verdi.

-TCMB Başkanı Murat Uysal “Küresel gelişmelerin de etkisiyle para politikasında oluşan hareket alanının önemli bir bölümünü Temmuz ve Eylül aylarında önden yüklemeli bir şekilde kullanmayı tercih ettik “ dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
-“Enflasyondaki düşüşü kalıcı hale getirebilmemiz için para politikasındaki temkinli duruşumuzu sürdürmemiz gerekmekte.”

KREDİLERDE CANLANMA BELİRGİNLEŞECEK

-Peki enflasyon konusunda bir risk mi ortaya çıktı?

Bu sorunun yanıtını yine Murat Uysal’ın ilerleyen cümlelerinden çıkarmak........

© BloombergHT