We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Konutta canlanma işaretleri

22 0 0
18.09.2019

Konutta 4 yıllık durgunluk ve düşüş döneminin bilançosunu çıkarttık. Konut fiyatları reel olarak Türkiye’de yüzde 12.4. İstanbul’da yüzde 21.3 düştü. Düşen fiyatlar yanında düşün faizler ve artmakta olan kredi kullanımı ise konut sektöründe canlanmanın işaretlerini veriyor.

Daha ilginci ise son bir yılda konut fiyatlarını düşüren asıl etki konut talebinin azalmasından, konut talebindeki azalma da faiz oranlarının yüzde 20’nin üzerine çıkmasından kaynaklandı.

-Talebi azaltan tek unsur elbette sadece faiz değildi. Son bir yılda kurda meydana gelen dalgalanma ve bunun çoğu zaman yukarı yönlü olması, büyümenin negatife düşmesi, işsizliğin artması, karların azalması, özel sektörün borç krizi yaşaması, konut fiyatlarının pahalı hale gelmesi, talepteki doygunluk, iki seçim yaşanması, jeopolitik riskler gibi nedenler de söz konusu.

FAİZLER % 12’YE İNDİ

-Konutta durgunluğa yol açan en önemli nedenlerden faizde önemli bir düzelme meydana geldi. Konut kredi faizleri temmuz sonrasında hızla geriledi. 26 Temmuz’da yüzde 20.49 olan konut kredi faizi, 2 Ağustos’ta yüzde 18.45’e, 9 Ağustos’ta yüzde 13.64’e ve 16 Ağustos’tan bu yana da yüzde 12.95 ve bunun biraz altında seyrediyor. Yıllık yüzde 12’lik faiz aylık yüzde 1 faiz yükü demek. Alıcıları kredi kullanmaya teşvik edecek faiz düzeyine inildi.

KREDİ KULLANIMI ARTIŞA GEÇTİ

-Peki kredi kullanımı artmış mı? Evet. Faizin yüzde 12’li rakamları görmesi ağustos ayı ortasında olurken, konut kredi stoku da 178.4 milyar liraya inerek taban yaptı. Temmuz 2018 sonunda 201.2 milyar lirayla en yüksek düzeyine çıkan konut kredileri sürekli gerilemeyle bir yılda 22.8 milyar lira azaldı.

-Ağustos ortasından 6 Eylül’e kadar geçen üç haftada ise konut kredileri 4.4 milyar lira artarak 182.8 milyar liraya çıktı. Bir yıldan beri süren kredi stokundaki azalma ağustos ortasından itibaren tırmanışa geçti. Faiz oranlarının yüzde 12’yi görmesi ve aylık maliyetin yüzde 1’e inmesi kredi........

© BloombergHT