We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyonla gelecek kontra şok

41 0 0
30.09.2019

Ekonomi ve finansal piyasalar açısından üst üste üç haftalık kritik eşikleri geride bıraktık.

-Eylülün ikinci haftasında TCMB güçlü bir faiz indirimi yaptı. ECB de hem faiz indirimine gitti hem de yeni bir varlık alımı başlattı. İlk hafta firesiz geçildi.

-İkinci haftayı kritikleştiren FED’in faizde ne yapacağıydı. Yılın ikinci faiz düşüşünü yaptı, şimdi kendisinden üçüncüsü bekleniyor. Burada da fire yok.

ARTIK TRUMP’IN DESTEĞİ SINIRLI

-Eylülün son haftası üçüncü kritik haftaydı, ABD ziyareti ve burada yapılacak görüşmelerden Türkiye’ye ne çıkacağı en önemli gelişmeydi. İki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için işadamları görüştü, bakanlar görüştü. Ancak başkanlar baş başa görüşemedi.

-Bunda Trump’ın görevden azli için düğmeye basılmasının da belli bir rolü olabilir. Türkiye olarak ABD içinde en büyük ve tek savunucumuz Başkan’dı. Son gelişmelerle bu destekten kısmen yoksun kalabiliriz. Bu nedenle Türkiye’ye dönüldüğünde müjdeli haber verilemedi.

-Geçen haftaki gelişmeler aynı zamanda bu haftaya veya gelecek haftaya da yön verecek. Kuzey Suriye’de güvenli bölge oluşturmada öyle anlaşılıyor ki, ABD yanımızda olmayacak. Bizi yalnız bıraktı. Yaparsak kendi başımıza yapacağız. Sonuçlarına da katlanacağız. Yapılış şekline göre değişmekle birlikte karşılığında ABD’den yaptırımlar gelebilir. Zor bir kararla karşı karşıyayız.

TÜRKİYE PİYASALARI NEDEN COŞTU?

-Bu gelişmeye rağmen Türkiye piyasalarında belirgin bir coşku yaşandı. Özellikle de Borsada. Bankaların bir günde yüzde 6.5 gibi prim yapması çok şaşırtıcı. İki ABD’li fonun alıcı olduğundan hareketle IMF ile anlaşma yapıldığına yönelik söylentinin dolaştığı duyumunu aldık. Neden buysa yandı gülüm keten helva.

-Çünkü muhalefet temsilcileriyle görüştü diye tefe koyan iktidar dönüp hemen IMF ile anlaşır mı? Kaldı ki, IMF ile anlaşma öyle gizli filan olmaz. Öncelikle de ABD Hazinesi’nin böyle bir anlaşmaya destek vermesi lazım. IMF........

© BloombergHT