We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

En büyük köstekçiydi, şimdi en büyük destekçi

28 0 0
19.09.2019

Faizler ağustos ayı öncesi konut satışlarında en büyük engeldi, ağustostan bu yana en büyük destekçi haline geldi. İpotekli satışlar ağustosta yüzde 168 artarak konut satışlarını bu yıl ilk kez artırdı. Faiz oranları al derken, faiz dışı koşullar alma diyor.

Normalde konut satışlarını artıracak genel koşullar olgunlaşmış değil. Talep doygun, arz fazla. Görünen fiyatlar kısmen gerilemesine karşılık hala yüksek. Konut alım gücü ve dayanıklı tüketim harcama iştahı hala düşük. İşsizlik yüksek.

- Sadece seçim belirsizliklerinden kaynaklanan siyasi belirsizlikte azalma oldu. Bu süreçte yüksek faizlerin de etkisiyle geciktirilmiş marjinal bir talep temmuzdan itibaren harekete geçti. Bu nedenle temmuzda konut fiyatları hafif kımıldadı.

- Ağustos ayında da faiz düşüşü imdada yetişti. Konut almanın en büyük destekçisi faizlerin düşüşü oldu. Temmuz sonuna kadar konut satışlarında köstek olan faizler ağustostan itibaren en büyük destekçi hale geldi.

KONUT SATIŞLARI KREDİYLE ARTTI

- Konut satışları ağustos ayında yüzde 5.1 ile bu yıl ilk kez arttı. 7 ayın 7’sinde de gerileyen satışlarda en büyük azalma yüzde 48.6 ile haziran ayında........

© BloombergHT