We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çekin uşaklar çekin!

15 0 0
27.09.2019

Ekonomideki durgunluk ödemeleri etkilerken çeklerde batık tutarını yüzde 48 artırdı. Tahsilat sorununun da etkisiyle çek piyasası da, kredi piyasası gibi daralıyor.

Ekonomide geçen yılın son çeyreğinde başlayan ve bu yılın ilk yarısında da süren daralma ticari hayata, oradan da ödeme sistemlerine yansıyor. Borçları ödemede gecikme ve zorlanmalar söz konusu oluyor.

46 MİLYAR KARŞILIĞIN BANKALARA YÜKÜ 10-12 MİLYAR

-Hatta batık hale gelen alacaklar giderek artıyor. Son olarak BDDK bankalardan 46 milyar liralık enerji ve inşaat kredisini tahsili gecikmiş alacak olarak yazmalarını ve karşılık ayırmalarını istedi. Bu tutarın yaklaşık üçte birine bankalar kısmen karşılık ayırmış.

-Şimdi üçte ikisine karşılık ayırmaya başlayacaklar. Buradan bankacılık sistemine 10-12 milyar liralık yük gelebileceği tahmin ediliyor. Bu durumda bankacılığın toplam karı 40 milyar sınırına doğru inecek gibi görünüyor.

-Ekonomideki durgunluktan dolayı en başta kredi kullanımı düşüyor. Bankacılık sisteminin yurtiçinde reel kesim şirketlerine kullandırdığı kredilerin toplamı ağustos sonu itibariyle 2........

© BloombergHT