We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

5 grafikle piyasaların ve ekonominin fotoğrafı

25 0 0
23.09.2019

Eylül ayında TCMB faizleri tahminlerden fazla düşürdü. Avrupa ve ABD merkez bankaları da faiz indirdiler. Hatta ECB yeni varlık alımını ilan etti, FED de kapıyı araladı.

-Ancak bütün bunlar piyasalara yeni bir gaz vermeye yetmedi. Ne küresel piyasalarda ne de yerel piyasalarda kayda değer bir iyileşme pek hissedilmiyor.

-Bu haftaya girerken de kayda değer haberler ABD’den gelecek. Hem siyasi hem de ekonomik alanda pozitif haberlerle mi, yoksa elimiz boş mu dönecek, göreceğiz. Her iki durum da piyasaları ve ekonomiyi yakından etkileyecek. -Çünkü Türkiye olarak ABD’den pozitif sonuç alırsak iyi, yoksa Suriye’de güvenli bölge oluşturma işini tek başımıza kotaracağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da ve hazırlıklar da bu yönde. Bu anlamda ABD ziyareti ve görüşmelerinde dananın kuyruğu kapacak gibi.

-Dışarıdaki son temasların ardından yurtiçinde yoğunlaşacağımız konulardan biri ekonomi. Üç yıllık Yeni Ekonomi Programı ve 2020 hedefleri açıklanacak. Arkasından da belki hükümette değişiklik olacak.

-Böylesi kritik bir dönemeçte 5 grafikle piyasaların ve ekonominin fotoğrafını çekmeye çalıştık. Bu grafikler de Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı grafikler.

1- FAİZLER EN ÇOK TÜRKİYE’DE DÜŞÜYOR

-Bütün dünya faiz indirim sürecine girdi. Ama dünyada en hızlı faiz indiren ülke Türkiye. 24 Temmuz’da başlayan bu dönemde TCMB faizi iki hamlede 7.5 puan aşağı çekti.

-Buna paralel olarak mevduat piyasasına hakim olan 3 aylık vadede faiz oranları ortalama bazda 7.23 puan aşağı geldi ve 13 Eylül’le biten haftada yüzde 15.69’a indi. TCMB’nin verisine göre mevduat faizlerinde üçte bir düzeyinde düşüş gerçekleşti.

-Yine faiz indirim sürecinde TL ticari kredi faizleri ortalama olarak yüzde 27.3’ten yüze 19.1’e indi. Burada da 8.2 puan ve faizin........

© BloombergHT