We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

13 Kasım’da tamam mı devam mı, der miyiz?

39 0 0
21.10.2019

Suriye sınırında terör unsurlarından arınmış güvenli bölge kurmayı hedefleyen Barış Pınarı Harekatı'na 5 gün ara verildi. Terör unsurlarının güneye çekilmesi halinde Türkiye’nin şartı yerine gelmiş ve askeri harekata yarın akşamdan itibaren nokta konulmuş olacak.

Düşük ihtimalle de olsa harekata devam etmek zorunda kalınırsa farklı bir dünyaya pencere açacağız. Piyasalar da siyaset de her şey yeniden karışacak ve ortalığı daha büyük ölçekli toz duman kaplayacak.

Ancak daha büyük olasılık harekatın biteceği yönündedir.

HAREKATIN ÖNCESİYLE SONRASI FARKI

-Askeri harekatın bitmesiyle her şey normale ve harekat öncesine dönecek mi? Buna bağlı olarak finansal piyasalar ve ekonomik gelişmeler kaldığı yerden yoluna devam edecek ve harekat için yaptığı bütün fiyatlamaları geri alacak mı?

-Geçen haftanın son günündeki hareketlerde zaten fiyatlamaların yarıdan çoğu geri alındı. Normalleşme yolunda önemli mesafe alındı. Ama işler yolunda gitse bile ekstra fiyatlamanın tamamı geri alınamayabilir.

-Çünkü harekat öncesine göre harekat sonrasında değişen pek çok durum var. Biri ABD ile ilişkiler, diğeri Rusya ile ilişkiler, nihayetinde AB ve dünyanın geri kalanıyla ilişkiler, sonunda da Suriye ile ilişkiler artık daha farklı olmaya aday.

RUSYA İLİŞKİLERİ YENİ KULVARDA

-Takvim sırasına göre giderek en acil olanı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le görüşecek olması nedeniyle Rusya ile........

© BloombergHT