We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Almanya acı vatan, insana hiç gülmeyi’

20 0 0
24.09.2019

Türkiye’ye en çok turist getiren en eski İngiliz acentesi battı. En büyük ihracat pazarımız Almanya ekonomisi daralmaya doğru ilerliyor. Bir zamanlar gurbetçiler için “Almanya acı vatan”dı, şimdi ihracatçılar için de olmaya aday. IMF Başkanı Lagarde göre ABD-Çin ticaret savaşı devam ederse dünya büyümesi gelecek % 0.8’e inebilir. Bütün bu gelişmelerden madem kaçınamıyoruz bari tek tek gündeme gelseler.

İngiltere yıllardır Türkiye’ye en çok turist yollayan ikinci ülke. Burada da etkili rol üstlenen en eski turizm acentelerinden Thomas Cook iflas etti. Yılda Türkiye’ye 600 bin civarında turist yollayan bu acentenin batması müşterilerinin Antalya Havaalanı’nda mağdur duruma düşürdü. Türkiye konuya bakanlık düzeyinde el koydu. Şirket sadece İngiltere’de değil Almanya’da da, Rusya’da da faaliyette. Bizden kaynaklanmayan bu durumun en canlı sektör olarak turizme negatif bir etkisi olabilir. Belli bir ekonomik yükü de söz konusu.

ALMANYA’DA DARALMA DÖNEMİ?

-İkinci gelişme ise Türkiye’nin en büyük ihracat ve turizm pazarı olan Almanya ile ilgili. Dün açıklanan eylül ayı İmalat Satın Alma Endeksi PMI, faaliyetlerde sert bir daralmanın içine girildiğini gösteriyor.

-PMI öncü veri ve gelecek aylarda Almanya ekonomisinin daralacağına işaret ediyor. Endeksin nötr değeri 50. Bunun üzeri üretim faaliyetlerinde artışı, 50’nin altına inmesi ise imalat faaliyetlerinde daralmayı gösteriyor. Endeksin eylül ayı değeri ise beklentinin de altına 41.5’e indi.

-Bu düzeyi ile Almanya imalat sanayi faaliyetleri 83 ayın veya son 7 yılın en düşüğüne geriledi. Aslında 50 değerinin altına ocak 2019’da inmişti. İniş 9 aydır da........

© BloombergHT