We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Unutamamanın Kitabı: Ağıtların Tanrısı

3 0 152
11.08.2021

Cumartesi sabah ulaştı elime Sepin’in kitabı, Ağıtların Tanrısı. Heyecanla bekliyordum.

Cumartesi öğleden sonra #kendineaitbiriçerik atölyemiz vardı Peri’yle. Her ne kadar atölye öğleden sonra olsa da, sabahından başlıyor benim heyecanım. Sanki bir yere gidecekmişim gibi giyiniyorum, makyaj yapıyorum, kafamı boşaltıyorum, atölyenin havasına giriyorum erkenden… Atölyeden başka bir şey yapmamaya, düşünmemeye çalışıyorum öncesinde.

Ama Sepin’in kitabını çok merak ediyordum. Çok etkileneceğimi de biliyordum.

Biz kahvaltının ortasındayken kargo kitabı getirince, kahvaltıdan sonraki kahvemle “şöyle bir bakmak” üzere kitabı elime aldım. Meğer “şöyle bir bakmak” mümkün değilmiş. Beni içine çekti kitap, gerçekten öyle oldu; sanki iki tane el kitabın içinden çıktı, beni çekti içine. Bırakamadım. O da beni bırakmadı zaten.

Kitabı atölyeye kadar okudum. Atölyeden sonra okudum. Akşam okudum. Gece okudum. Pazar sabah kalkıp okudum. Pazar akşam üzerine kadar, zorunda kalmadıkça başından kalkmamacasına, oturduğum sandalyede sırtımın ağrıması pahasına okudum.

Bitirdim. Tekrar başladım.

Dedim ya, etkileneceğimi biliyordum. Ama böylesini bilmiyordum.

Sepin’i uzaktan hep bilirdim ve sempati duyardım ancak onunla daha yakından iletişim kurmam Okan’ın ölümünden sonra oldu. 2019’daki Dijital Topuklar’da konuşmacımız olmuştu Sepin, ki kitabına da almış o konuşmayı… Ne iyi etmiş, ne güzel bütünleşmiş o konuşması kitabın geri kalanıyla, şimdi okuyunca daha iyi anladım. Böyle bir kitabın ufak da olsa bir parçası olmuş olmaktan çok mutluyum.

Sepin kitabında sadece Okan’a ve Okan’la olan aşkını anlatmamış. Aşkı anlatmış, Türkiye’yi anlatmış, ölümü anlatmış, çocukları anlatmış. Umudu anlatmış, umuttan özgürleşmeyi anlatmış. En çok da yası anlatmış.

“Yas”la ilgili bilmediklerimizi söylemiş, bildiklerimizi tersine çevirmiş Sepin. Ölümün bucak bucak kaçacağımız değil, “cebimizde taşıyacağımız” bir şey olduğunu, bize “doğumda emanet edildiğini”, sadece yaşayanların ölebileceğini, yaşamadan ölünemeyeceğini göstermiş. Ölen insanların........

© Blogcu Anne


Get it on Google Play