Tekst članka se nastavlja ispod banera
Neposredno prije pisanja ovog teksta, dovršio sam za jedan zagrebački tjednik tekst o velikom hrvatskom pjesniku Danijelu Dragojeviću, koji je 28. siječnja proslavio devedeseti rođendan, a kojega mnogi, uz Tina Ujevića, smatraju najvećim hrvatskim pjesnikom uopće. Dakle, s Danijela Dragojevića na našu tmurnu svakodnevnicu, što pomalo djeluje kao nevjerojatan šok. Ali, što je - tu je.
Prije otprilike mjesec dana, države članice Europske unije, sve osim Mađarske, donijele su odluku da se započnu pristupni pregovori s Ukrajinom oko ulaska ove zemlje u Europsku uniju, čemu se Mađarska od početka protivila. Čelnici Unije zaobišli su Orbanovo protivljenje ovoj odluci, prisilivši ga da napusti prostoriju prije donošenja odluke.
Već ranije, Mađarska je blokirala velika financijska sredstva iz Europske unije, oko pedeset milijardi eura, namijenjenih obrani Ukrajine od ruske agresije. Pitanje je zbog čega se ovo događa. Odnosi Ukrajine i Mađarske već su duži niz godina poprilično loši, i to zbog odnosa Kijeva prema 150.000 etničkih Mađara koji žive u Zakarpatju, u zapadnom dijelu Ukrajine.
Po tvrdnji mađarske strane, Mađarima u Ukrajini uskraćeno je pravo na upotrebu mađarskog jezika i na druge oblike kulturne autonomije, što je minimum manjinskih prava. Međutim, stječe se dojam da je ovdje riječ o nečemu drugom, da se tu uglavnom radi o mađarskim velikodržavnim aspiracijama, koje su došle do izražaja kada je na vlast došao autoritarni Viktor Orban. U tu zloćudnu igru uključena je i Hrvatska: prije otprilike godinu-dvije, na jednoj snimci vidjela se iza Orbanovih leđa karta Velike Mađarske na kojoj su bili uključeni i veliki dijelovi Hrvatske, uključujući i Rijeku.
Zbog čega cijela ova priča? Ako zanemarimo mađarske velikodržavne aspiracije i ostanemo na tome da su loši odnosi između........