We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EKONOMİDE DERİN GÖÇÜK

1 1 0
22.07.2021

Son günlerde yapılan kamuoyu anketlerinde öne çıkan birinci sorun ‘ekonomide yaşanan sıkıntılar, vatandaşın geçim sıkıntısı’ ağırlıklı sorun olarak çıkmaktadır.

19 yıllık AKP iktidarının göreceli olarak ekonomide başarılı olduğu, bazı seçim sonuçlarına olumlu yansıdığı hep iddia edildi. Hatta AKP iktidarının seçim mottosu haline gelen ‘AKP iktidar olsun, istikrar sürsün’ veya ‘aman istikrar bozulmasın’ kaygısıyla iktidardan yana tercihte bulunanların şimdi elinde kalanları kaybetme korkusunun sardığı, geçinmekte zorlanıyorum diyenlerin oranının her geçen gün arttığı kamuoyu anketleriyle anlaşılmaktadır.

İktisatçıların, ekonomi yazarlarının ortak tespiti ‘ekonomideki olumsuzluklar’ ve seçim değerlendirmesinde bulunan kanaat önderlerinin ağırlıklı görüşü AKP iktidarının biriktirdiği ‘ekonomik sorunları’ çözemeyeceği ve şimdiye kadar olduğu gibi işinin kolay olamadığı görüşü ağırlıktadır.

Yerleşik hale gelen bu kanaati ‘EKONOMİDE DERİN GÖÇÜK’ başlığıyla kitaplaştırdığı kitabını, Prof. Dr. Esfender Korkmaz hocamız imzalayarak göndermiş. Bir solukta okuduk. AKP yakın öncesi ve iktidarın dört dönemi girişiyle, 8 ana başlık ve 9’ncu sonuç: zor ve zahmetli çıkış yolu önermeleriyle biten kitapta sadece yaşanan ekonomik sorunlar yok aynı zamanda çözüm önermeleri de var.

Elbette kitabı okumanızı öneririz ama kitaptaki bazı tespitleri de paylaşmak isterim.

Türkiye diğer gelişmekte olan ekonomilerden iyice ayrıştı. Bu ayrışma pandemiden dolayı değil, pandemiden önce 2019 yılında da gelişmekte olan ülkelerde ortalama büyüme oranı %4 iken Türkiye’de %0,9 oldu.

Uluslararası iki sigorta şirketinin 2020 küresel iflas raporuna göre gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla iflasların olduğu Türkiye’dir.

Yine 2020 yılı işsizlik verilerine göre: açıklanan işsiz sayısı 4 milyon 61 bin, iş aramayan fakat iş bulsa çalışacak olanların........

© Bizim TV


Get it on Google Play