We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Premier Lig seyir defteri: Wayne Rooney; Beyaz Pele’nin vedası!

36 7 0
20.11.2018

1985’in ekim ayında Liverpool’un günümüzde 14.500 nüfuslu Croxteth bölgesinde dünyaya gelmiş, İrlandalı kökenli bir ailenin üç oğlundan en büyüğü. Çocuk yaşlarda merak salmış futbola ve o futbol şehrinin mavili takımına. Yaşı yetenler hatırlar, onun dünyaya gözlerini açtığı sene Ada futbolunun en üst ligini şampiyon olarak bitirmişti Everton FC, kökleri 1878’e uzanan, kuruluşundan kısa süre sonra bölge halkının isteğiyle mahallesinin adını almış tarihi futbol kulübü. Ada futbolunda “The People’s Club” (Halkın Kulübü) olarak bilinir. Futbolun farklı kurallarla oynandığı siyah beyaz zamanlarda oynadıkları göze hoş gelen futbola ithafen ‘The School of Science’ (Bilim Okulu) olarak da nam salmışlar.

İngiltere 1. Liginde 9 şampiyonlukları var, en son 1986-87 sezonunda kaldırdılar nicedir hasret kaldıkları kupayı.

Henüz 9 yaşında, yerel minikler liginde mücadele eden ‘Copplehouse Boys’un formasını giydiği zamanlarda Everton scoutu Bob Pendleton’un dikkatini çekmiş çocuğun hünerleri. “Kendinden iki yaş büyüklerle oynamasına rağmen diğerlerinden çok farklıydı” diyor Pendleton ve ekliyor: “O takıma geldikten sonra rakiplere fark atmaya başlamıştık, çocuk kalenin önünde şeytan gibiydi!” O dönem şehrin kırmızılı takımı da ilgilenmiş çocukla ama seçmelere Everton formasıyla gelmesi o ilginin sonu olmuş!

Everton’un miniklerine katıldığı 1995-96 sezonunda 10 yaş altı takımda 29 maçta 114 golü var Beyaz Pele’nin! On yaşına bastığı zamanlarda bir Everton maçında maskot olarak sahaya çıkmış ve maçtan önce Everton kalecisi........

© Birgün