We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Championship günlükleri: Hull City; kısa süren saadet!

18 6 0
04.12.2018

Bilir misiniz, Premier Lig’in 22 kurucu kulübünden sadece altısı ligin perdelerini açtığı 1992-93 sezonundan günümüze kadar ülke futbolunun en üst liginden düşmeden devam ettiler yollarına. Londra’nın 3, Liverpool’un 2 takımı ve Manchester United düşme acısını tatmayanlar. Bazıları düştükten sonra geçti yükselişe, şimdilerin kasırgası Manchester City mesela, 90’ların sonunda 3. Lig’i gördükten sonra döndü bıraktığı yere, hem de ne dönüş!

Düşüp dönemeyenler de var. Leeds United Championship’te ağıt yakıyor eskiye, tıpkı Premier Lig’de şampiyonluk yaşadıktan sonra 2012’de küme düşen Blackburn Rovers gibi onlar da umutla bekleyenlerden. Beterin beteri var, Premier Lig’de 9 sezon mücadele ettikten sonra düşmüştü Coventry City, düşüş o düşüş, şimdilerde 3. Lig’de özlemle bakıyorlar maziye.

Bir de 90’larda alt liglerin sessizliğini yaşadıktan sonra, 2000’lerde yükselişe geçenler var, saadetleri uzun sürmeyen. Maddi sorunlarla boğuştuğu 80’lerde 4. Lig’e kadar düşmüş, küllerinden doğup 2007-08 sezonunun sonunda Championship play-off finalini kazanarak Premier Lig’e yükselmişti Hull City, İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde, 256 bin nüfuslu unutulmuş şehrin sarı siyahlı futbol takımı. 104 seneden sonra ilk kez elitlerin arasında yer almaları, 2014 senesinin yazında UEFA Kupası’nın ön eleme........

© Birgün