We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Arsenal 1989 unutulmasın

36 4 0
27.08.2019

Zamanı anlatan enfes dizelerinde, “Şimdi kentlerin yalın-kılıç yalnızlığındasın, geçtiğin kırmızı, durduğun yeşil… Unutulmasın, dimdik önündesin bir fotoğraf karesinin, o fotoğrafta hiç sarı kullanılmasın, iyi çocuk ol, acınla büyü… Unutulmasın” der şair. Bazen insanlar gibi takımlar da ağıt yakar geçen zamana, bir daha hiç yaşanmayacak bir hikâyeyi bekler sevdalıları umutla. Arsenal taraftarlarının beklediği gibi mesela. Oysa ne kadar da farklıydı 80’li seneler, o günlere yetişmiş olan her Arsenal taraftarının gönlünde ayrı yeri vardır 1989 yılı Mayıs ayının. 30. senesinde bilmeyenler için hatırlatalım Ada futbol tarihinin en müthiş maçını.

Sezonun son maçı… Arsenal, Liverpool deplasmanındadır ve şampiyon olabilmesi için en az iki farklı galip gelmesi gerekmektedir, diğer tüm sonuçlarda Liverpool şampiyonluk kupasını kaldıracaktır. Liverpool o sezon evinde hiç maç kaybetmemiştir, haliyle maçın kesin favorisidir. Ama futbol tanrıları o akşam yanındadır Londra takımının, Ada futbolunun akışını değiştiren maçı Arsenal, Thomas’ın son dakikada attığı golle 2-0 kazanır ve kupayı şehrine götürür. O maça şahitlik etmiş olanlar maçın bitiş düdüğüyle birlikte bir stadın son saniyede kaçan şampiyonluğa ağladığını anlatır.

O maçtan çok zaman sonra…

2018-19 sezonunu 2. sırada bitirdi Liverpool, son sezonlarda hayli irtifa kaybeden Arsenal’in 27 puan üzerinde. O sezon yeni senenin ilk günlerinde Anfield Stadı’nda oynanan, Liverpool’un 5-1 kazandığı maç iki takım arasındaki farkı anlatıyordu görmesini bilenlere. 2019-20 sezonunda Liverpool’un........

© Birgün