We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yarın 2 Temmuz

17 60 0
01.07.2021

1993’ten bu yana bir yanım eksik. O korkunç günü yüreğimin derinliğinde, kimliğimde, benliğimde taşıyorum. Yıl boyu kimsenin tahmin etmediği anlarda, yaşamın önümüze getirdikleri karşısında dağılıp dalgalanıyorum. Kimi zaman kendimi hırpalıyorum. Sessizce, kendimce. Kendime ait olmayan acılara ya da başkalarının sevinçlerine tanıklık ederken mevcut hayattan kopuyor; anlatılamaz, paylaşılamaz bir girdapta dolaşıyorum. Dikiş tutmaz, onulmaz, silinmez bir yara iziyle bakıyorum hayata. Mevcut hayatı hırpalıyorum. Temmuz gelip çattığında ne kendimden, ne gerçeğimden kaçmak, anılara sığınmak mümkün oluyor. Tam 28 yıldır mutlaka ama mutlaka olağanlaşmış olan olağan dışı acıyla uyuşmuşken elektrik akımına kapılmama sebep olan bir şeyler oluyor. Onca yıllık adaletsizliğin ortasında nispeten sessiz, acıyla baş başa ama usulca, paylaşarak, söyleşerek, özlem duyduklarımızla içimizden konuşarak sıradan bir 2 Temmuz günü geçirmek hayal.

Bu yıl da öyle oldu.


***

Önce, firari sanıklar üzerinden devam eden Sivas Katliamı davasının 9 Haziran günü görülen son celsesinde mahkeme heyeti yakalama kararı çıkardığı firari sanıklar hakkında MİT’ten bilgi istenmesine karar verdi. Koca bir ülkenin neredeyse tüm vatandaşları terörist ilan edilerek çeşitli sebeplerle yargı önüne taşınırken Madımak’ta insanları tutuşturan katiller İçişleri Bakanlığı’nın terörle arananlar listesinde yer almıyor. Öyle ki Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığını düşündüğümüz katiller bu ülkede ellerini kollarını sallaya sallaya ehliyet sınavına girdiler, çocuklarını nüfusuna kaydettirdiler, askerlik yaptılar ama BULUNAMIYORLAR. Sanıkların yurt dışından ülkemize iadesi konusunda devletin ciddi ihmali olduğunu yıllardır söylüyoruz. Bu duruşmada Interpol'ün yıllardır kırmızı bültenle arandığı halde yakalanamayan sanıkların iade talebinin gerekçesini soran resmi başvurusu gündem oldu. Yani bunca yıldır arananların aslında aranmadıklarını resmi yollardan da öğrenmiş olduk. Zaten geçtiğimiz yıllarda sanıkları avukatımızın ofisinde aramışlardı!

***

Nedense bunca zaman sonra birden bire katliamın 28’inci yıldönümüne günler kala; 2012 yılında zaman aşımı kararının 25 Temmuz........

© Birgün


Get it on Google Play