We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soma’da yürek acıya düştü

6 4 0
15.07.2021

Adaletsizlik, cezasızlık bu ülkede emekçinin, hak arayanın, sıradan ama tok ve mutlu bir hayat isteyenin her gün yüzleştiği gerçek. 9 Temmuz günü binlerce madencinin Soma Holding, Uyar Madencilik ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne karşı yıllardır yürüttüğü mücadeleyi sürdürmek için Ankara’ya giden madenciler elleri boş çıktıkları dönüş yolunda can verdi. Soma’da ve Ermenek’te hakları verilmeyen madencileri bağımsız bir madenci sendikası çatısında birleştirmeyi hedefleyerek Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nı kuran Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter toprağa düştü.

***

9 Temmuz babamı kaybettiğim gün. 1993 Temmuz’unda Sivas ateşinde yitirdiğimiz insanlarımız artık sadece sayılarla anılıyor. 2 Temmuz günü arkadaşları İslamcı vahşiler tarafından katledilen babam hayatta kalma mücadelesini ancak bir hafta sürdürebilmişti. Madencilerimizin ölüm haberi geldiğinde yüreğim sıkıştı.

***

28 yıldır Sivas için gelmeyen adaletin izini sürerken sayısız katliam, acı, kıyıma da tanıklık ettik. Her birinin adalete kavuşması için adaletsizlik kelimesinin mütemmim cüzü olan Sivas Katliamı davasının emsal niteliğinde olduğunu söyledik. Roboski’de katledilen köylülerin, Gezi’de öldürülen çocuklarımızın, Ankara katliamında öldürülen 103 insanın, insan hakları için mücadele edenlerin önünde dimdik duran adaletsizlik; zaman aşımı, devlet sırrı gibi uygulamalarla sağlamlaştırılıyor. Gerçeğin açığa çıkması engelleniyor. Tanıklar sindiriliyor, katiller, saldırganlar korunuyor, kollanıyor. İlkel dürtüleriyle insanları ateşe veren vahşiler arasından bir ‘kıymetli’, Cumhurbaşkanı tarafından kişiye özel afla bir günde hukuk devre dışı bırakılarak, işi hukuka uydurmaya dahi tenezzül etmeyerek serbest bırakılıyor. Sebep; hastaymış.

***

Çok ağır koşullarla çalışan maden işçilerinin yaşam kavgası nedeniyle kalıcı hastalıklara yakalanmaları kimsenin umurunda değil. Ağır çalışma koşullarıyla çalışırken hak ettiklerini bile alamadıkları düzende adalet, onların hakları için değil sömürü düzeninin sadece kendi cebini dolduran patronları için........

© Birgün


Get it on Google Play