We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sol düşünce üzerine Mehmet Ali Aybar’ı anmak…

16 9 0
08.07.2021

Türkiye’de sol düşüncenin daima iki büyük imtihanı oldu. İlki ezilenlerin, sömürülenlerin, ötekileştirilenlerin, yoksullaştırılanların baskıcı rejimler karşısında farkındalığının artarak dayanışma ve birlik içinde itirazlarını yükselterek güçlendiği her durumda sistemin kriminalizasyonudur. İktidardakilerin kullanışlı konumlarını koruyabilmeleri için uyuşuk bir topluma ihtiyaç vardır ve sol düşüncenin insancıl ve ahlaki temellerinin halkta yarattığı olumlu etkinin önüne geçilmesi için çoğunlukla son derece ironik şekilde solun dili benimsenmiş, bu dilin gerçek sahipleri ise toplumsal değerler üzerinden yıpratılarak doğrudan suçlu ilan edilmelerine olanak verilmiştir. Diğeri ise ne yazık ki bu süreç içerisinde solun kendi içindeki tutumudur. Özellikle baskıların en yoğun olduğu dönemlerde birilerinin işine gelir şekilde ve bunu hiç umursamadan, yok edilen “yoldaşlar” arasından sıyrılarak “en doğru solu” tariflemeyi görev edinenler; siyaset mekanizmasının içinde çarklar dönerken asıl amacı unutarak kişisel ütopyalarının esiri olmuşlardır. Daha eşit, adil ve ulaşılabilir olan kurtuluş böylelikle hep başka bahara kalır.


****

Türkiye’de sol üzerine söylenecek her söz muhakkak Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşu ve geçmişine değinmelidir. TİP; demokratik sosyalizmin ülkemizdeki ilk örneği olmanın yanında 1965 seçimlerinde TBMM’de 15 milletvekiliyle var olabilmiş ve tarihin en güçlü ve onurlu muhalefetini sunmuştu. Türk siyasal hayatına kalıcı yeniliklerle bambaşka bir soluk getirmiş çok önemli bu siyasal oluşumun kuruluşu gücünü sendikalardan ve hayatlarını sosyalizme ve topluma adamış çok güçlü idealist isimlerden alıyordu. İlerleyen yıllarda öldürülen Kemal Türkler bunlardan sadece biriydi.

****

Ben bugün bu dönemin ve partinin kurucu başkanı Mehmet Ali Aybar’dan söz etmek istiyorum. Görev sürecinde parti kadrolarında emekçilerin ve sendikacıların etkili konumunun korunması için eşitlikçi bir anlayışla -şüphesiz partinin ve siyasetin soluğunu diri tutmak için katkıları çok kıymetli olan- sosyalist aydınların oranının yüzde 50’yi geçmeyecek bir şekilde sınırlandırılmasını sağlayan odur. Düşünceleriyle topluma canı pahasına öncülük edenlerden bir diğer isim Uğur Mumcu “Mehmet Ali Aybar’ın partisi işçi sınıfının demokratik öncülüğü etrafında birleşen, tüm emekçilerin temsilcisi olduğunu söyleyen, onları iktidara getirmeyi amaçlayan bir partiydi” diyerek tanımlıyordu Aybar’ın partisini. Mumcu’nun Aybar ile söyleşisi Umag yayınları tarafından yayınlandı. Aybar’ı tanımak........

© Birgün


Get it on Google Play