We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaymos

11 7 1
16.09.2021

“Eylül, kırılgan mevsim!
Cam hançeri güzün
Dağılırdı kalbimde
Birden gecenin ve gündüzün
Perdesiyle örtülürdünüz
Tenhâyla ve tül
dolardı içim… Eylül!”*

Güz kapıyı çalıyor. En sevdiğim aylardandır eylül. Ağırbaşlı hüznüyle, sarıdan kırmızıya şölen gibi renkleriyle, kanatlanıp uzaklara yol alan leyleklerin, turnaların özgürlüğüyle, barış güvercinlerinin umuduyla serin esen yelin hafifliğiyle geldi yine eylül.

Hafiflik diyorum ama Eylül’ün bagajı bir o kadar ağır. Irkçılığın, faşizmin soluğunu, alabildiğine ensemizde hissettiğimiz günlerde ancak geçmişte yaşananları iyi anlamakla hafifleyebiliriz.

Barışın simgesi ‘ölümsüz ağaç’ zeytinin gövdesi birbirinden bağımsız, farklı köklerden oluşmuş bir kümeden oluşur. O küme yaşamdır. Aştır, verimdir, gölgedir, dirençtir, zarafettir. Geçmişten bugüne birbirine sarılarak tek gövde oluşturan köklerimizi inkâr ederek yurttaşlarımıza, komşularımıza, dostlarımıza kör bir milliyetçilik dürtüsüyle yapılan saldırı 1955’ten bu yana bizi azaltan, yalnızlaştıran, eksilten yönleriyle bu topraklarda yakamızdaki utanç. Yakın tarihimizin asla yüzleşilmeyen acılarından bugüne varan nefret kültürünü, bizi ayıranları ve örgütlü kötülüğü bütünleşik yorumlamalıyız. Birbirine sarılan ve iyiliği örenlerle, kötülüğü örgütleyenlerin karşıtlığını kavrayarak 6-7 Eylül’de yaşananlarla 12 Eylül faşist darbesi arasında fark olmadığını görebiliriz. Bugün Alevilere, Kürtlere, aydınlara, çağdaş yaşama yönelik öfke ve hedef alış 50 yıl önce yitirdiğimiz güzel insanları vatanlarından eden nefretten, ama daha da çok hesaplaşılmamış geçmişten alır gücünü.

***

Benzer bir öfkeyle bizden alınan Hrant Dink, şöyle diyordu:

“Doğrusu, tarihsel olaylara ilişkin doğru tavır takınmanın, 'kimlikten kaçınma'yla ya da 'kimlikle araya mesafe koyma'yla gerçekleşebilecek yegâne tutum olduğunu düşünmüyorum. Sorun, kimliğin de farkında olarak doğru tavır alabilmeyle ilgili ve........

© Birgün


Get it on Google Play