We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadının adı var

7 17 0
10.06.2021

Duygu Asena 34 yıl önce “Kadının Adı Yok” demişti. Kitap yayımlandıktan hemen sonra başbakanlık tarafından ‘çocuklara zararlı’ bulunarak yasaklanmış, poşetlenmişti. Çocuklara zararlı olan ev içi şiddet değil de kadının toplum içinde eşit olma talebiydi. Aradan geçen yıllarda kadın cinayetleri üçüncü sayfa haberlerinden düşmese de kadının adı hâlâ yoktu. Kadınlar bu haberlerde isimlerinin baş harfleriyle yer alıyordu. “Kadın mıdır, kız mıdır?!” adları en hafif tabirlerle hoppa, aşifte, yollu ve benzerleriydi. Erkeği yücelten, kadına yönelik erkek şiddetini normalleştiren hatta teşvik eden devlet ve iktidar yıllarca erkekleri korudu. Geçen yıllar bir şey değiştirmiyor. Kadınları bile isteye öldüresiye dövenler, tecavüz edenler, katiller ‘kasıtlı tahrik’, öfke kontrolü eksikliği, psikolojik sorunlar gibi sebeplerle tutuksuz yargılanıyor, pişmanlık ya da iyi hal sebebiyle ceza almadan kurtuluyorlar. Kadınların failleri belli.

***

Ataerkil devletin erkeği üstün gören aklı şimdilerde gerici iktidarın elinde boyut değiştirdi. Geldiğimiz noktada sırtını siyasal İslâm’a dayayan 19 yılık AKP iktidarı kadınları korumak yerine “kutsal” aile birliğini koruyarak onları katilleriyle yaşamaya mahkûm etmeyi tercih ederken şiddet gören kadına da sinirli erkeği tahrik etmeme görevi tanımlıyor. Ve günlerden bir gün –pardon gecelerden bir gece- şahsım devleti; bir şahısın isteğine itaat ederek İstanbul Sözleşmesi’ni usulsüzce tek taraflı olarak feshetmeye karar veriyor. Sebep? Bu sözleşme şiddeti teşvik ediyormuş! Şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül bir mücadele uzlaşısının kimi, nasıl ve neden rahatsız edebileceğini anlamaya çalışmak sanırım akıl yoluyla mümkün değil.

Sonuç olarak çığlıkları duyulmayan, yardım talebi geri çevrilen, ihbarı takibe alınmayan, can güvenliği sağlanmayan göz göre göre ölüme giden kadınların artık adları var. Kadının adı;

Münevver........

© Birgün


Get it on Google Play