We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Flamingolar öldü. Peki ya biz?

6 16 0
22.07.2021

Katliamlar ülkesinde, ölüm coğrafyasında yaşıyoruz. Suriye’deki savaştan kaçan mültecilere, Taliban’dan kaçan binler eklendi. Göç ile ilgili siyasi tutum ortada; amaç göçü dış politikada koz olarak kullanmak, iç politikada ise din kardeşlerimize kucak açarak kalıcı bir rejim olarak siyasal İslâmıyerleştirmek. Kendi ülkesini yönetemeyen AKP iktidarı çöken BOP projesi için harika bir fırsat bulmuş görünüyor. Başkalarının acıları üzerinden yönetilemeyen bir göçün büyük kurtarıcısı olmaya soyunanlar için yeni bir gündem var.

***

Oysa kendi ülkemizde çocuklarımız aç, öldürülmüyorlarsa istismar nedeniyle intihar ediyorlar. Son acı haber Muş’tan geldi. Kadınlarımız şiddete ve cinayetlere uyanıyorlar her gün. Madenci, emekçi, çiftçi, esnaf can çekişiyor. Ama olsun ekonomi büyüyor!

İnsan hayatının sürebilmesi için en önemli kaynak doğa. O da müteahhitler elinde ekonomi büyüsün diye öldürülüyor. Ülkemizin doğal kaynakları bir birinşaatlara; gerçekçi olmayan turizm yatırımlarına;en güzel koylara dikilen saraylara, “külliyelere”, yabancı sermayeyi güçlendiren enerji santrallerine kurban ediliyor. Çocuklarını koruyamayan ülkenin bebek flamingoları korumasını bekleyebilir miyiz?!Unuttuk geçti bile…


***


Yıllar evvel Uzungöl’ü koruyamadık ya, işte dizim dizim doğa ölümleri, doğaya ihanetin bedeline dönüşen doğal afetlerle insanlarımızıyitiriyoruz.Ölen flamingolar bir avuç bilinçli insanın vicdanına değiyor. Gerisi hayatta kalmaya çalışan, evine ekmek götüremeyen bir halkın gündeminde nasıl olabilir ki?

Sosyal devletin, adaletin yokluğu her gün her köşede hissediliyor. Hiçbir can bizi yönetenlerin derdi değil. 5 bin flamingo bizi yönetenlerin eziyet politikaları nedeniyle can verdi. Katliamı haber aldığımız 14 Temmuz gününden çok değil 25 gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Sulak Alanlarda Yaşayan Kuş Türlerini Koruma ve İzleme Projesikapsamında Tuz Gölü'ndeki flamingoların izlendiğine ilişkin bir haber basına servis edilmiş. Haberde dünyadaki en büyük doğal üreme kolonisi olan Tuz Gölü'nde ilk kez bu yıl flamingoların kuluçka alanında yumurta ve yavrularıyla görüntülendiği söyleniyor. Havaların ısınmasının ardından önemli göç yolları üzerinde bulunan Tuz Gölü'ne her yıl on binlerce flamingo geldiği anlatılıyor. AA muhabirinin Bakanlıktan aldığı bilgiye göre, Tuz Gölü'nün eşsiz beslenme, kuluçka ve kreş imkânı sunduğu flamingolar, marttan eylül-ekim ayına kadar gölde........

© Birgün


Get it on Google Play