We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aydınlığa tutunmalı

9 9 0
03.06.2021

Pandemiden en az tahribatla çıkan ülkeler yönetim anlayışıyla da öne çıkıyor. Pandemi sürecinde gelir dağılımı adaletsizliği, temel ihtiyaçlara ulaşımda eşitsizlik gibi sebeplerle en çok yoksullar ve azınlıkların olumsuz etkilendiğini biliyoruz. Ekonomik koşullardan, konumlardan bağımsız olarak her ülkeyi, her sınıfı hedef alan bu salgınla mücadelede, sağ popülist politikalarla yönetilen ülkeler, güç döngülerinin devamlılığı için aldıkları kararlarla belki zenginleri ve destekçilerini korumayı, hatta bu kişilerin daha da zenginleşmesini sağlamayı başardılar. Ancak önceliklerin eşit ve herkesi kapsayan bir anlayışla belirlenmediği koşullarda virüsün yayılmasının önüne geçilemiyor, normalleşme sağlanamıyor. Bu da bize kamu mülkiyetinin önemini, ücretsiz sağlık ve ücretsiz aşı erişiminin tüm toplumun sağlığını korumak için olmazsa olmaz olduğunu acı deneyimlerle öğretiyor.

ABD ÖRNEĞİ

Buna en iyi örnek, yakın zamanda siyasal iktidarın değişimiyle birlikte açık bir tutum değişikliğiyle yönetilen ABD. Trump’ın virüse meydan okuyarak, meydanlarda haykırarak sürdürdüğü seçim mitingleri ve sağlık politikaları, ABD’yi 200 bini aşkın can kaybı ile Covid-19 kaynaklı ölümlerde başı çeker duruma düşürdü. Trump, “en düşük ölüm oranı bizde” gibi açıklamalarla başarı öyküsü yazmaya çalışmıştı. Biden ile birlikte aşı, herkesin erişebileceği şekilde eczanelerde hatta marketlerde bile yapılır oldu. Ekonomik destek paketleriyle mağdur kişi ve işkollarına destek ve asgari ücretin yükseltilmesi sağlandı. Biden, gıda programlarını genişletti, kirasını ödeyemeyenlerin tahliyesine yasak getirdi, öğrencilerin eğitim kredilerini ve faiz ödemelerini askıya almak gibi önemli adımlar attı. Sonuç olarak hızla yaşam normale döndü.

Yoksulu, en zayıfı bir kenara atarak çözüm sağlanamadığı ortada. ABD’de yaşananlar sadece bir örnek aslında. Satır başları olarak aktardığım büyük........

© Birgün


Get it on Google Play