We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’da kadınların çığlıkları yükseliyor

14 18 255
19.08.2021

Bazı görüntüler insanın beynine kazınır. Bir kargo uçağının peşinde, tekerleklerin altında ölümü göze alarak, yalvararak koşan, uçağın kanatlarından sarkan insanların görüntüsünü izlediğim andan beri yüreğime bir boğa oturmuş gibi. Kargo uçağının içinde balık istifi bir grup “talihli” insana bakıyorum. Çoğunluğun erkek olmasına şaşıracak denli saf değilim elbette.

***

Ortadoğu’da uzun zamandır yaşanan kaosun sorumlusu olan emperyalizm ve sömürü düzeni üzerine söyleyecek çok söz var. Dünya bir ülkenin birkaç gün içinde çöküşünü kurmaca bir gerilim filmi izler gibi izliyor. Dinci, gerici, vahşileri besleyen, güçlendiren emperyalizm, cehaleti kendi çıkarları için kontrol altında tutarak yönetiyor. Afganistan’da olan da tam olarak bu. Elbette emperyalizme bu olanağı veren bölgesel gerçeklikler hafife alınamaz. Siyasal İslâm’ın yarattığı geri kalmışlığın, yoksulluğun üzerine çöreklenirken gerçek bir yardım eli uzatmak yerine masum ve mağdur olanı sömüren ABD, işi bittiğinde arkasına bakmadan koca bir halkı kaderine terk ederken sessiz kalan, susup izleyen ülkeler de bugün yaşananlardan sorumlu, yaşanacakların suç ortağı. Taliban’ın barbarlığı yıllar boyu çağdaşlaşma adına atılan her adımı, uzun mücadelelerle, acılarla kazanılabilen kadın haklarını, her gelişimi kum saatinin ters çevrilmesiyle akıp gidecek bir zaman diliminde kuma yazılmışçasına süpürmeye muktedir.

***

Beynime kazınan, yüreğimi acıtan bir başka görsel Afganistan'ın ilk kadın grafiti sanatçısı Shamsia Hassani'nin “Nightmare” isimli çalışması. Ülkesinde savaşın yıktığı duvarları tuval olarak kullanarak şiddet ve nefretin izlerini toplumsal hafızaya kazımak için inanılmaz etkili çizimleri olan sanatçının bu çalışması yazılabilecek tüm cümlelerden daha net ve etkili. Ya da bana öyle geliyor! Bazı görüntüler akıllara kazınır, anlatılamayan büyük acıları unutulmaz kılar zannediyor insan. Oysa beni derinden etkileyen, dehşete düşüren o uçağın ardından koşanların çaresizliği, umudu ve umutsuzluğu kimi pişkin gönüllerin idrak yoksunu cümlelerine yansımış. Duygusuzca bu geri zekâlılığı zekice (!) tespit edenler, gülebilenler, alay edenler olmuş. Bu varlıklar gözümde en az Taliban kadar ürkütücü.

***

Afganistan’dan kadınların çığlıkları yükseliyor. Bunca insan vatanını terk etmeye, canını kurtarmak için kaçmaya çalışıyor? Haksızlar mı? Kalıp direnmeyi seçenler kadar haklılar. Büyük ve haklı........

© Birgün


Get it on Google Play