We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kâğıt üzerinde para kaçırmak yasal ama kâğıttan para kazanmak suç!

39 208 79
08.10.2021

İlginç bir hafta yaşıyoruz gerçekten. Evet, diyebilirsiniz ki sadece bu hafta değil her hafta ilginç. Ama bu hafta gerçekten bir başka. Şöyle ki, kâğıt üzerinde şirket kurarak para aktarmak suç değil ama kâğıdın kendisini toplamak suç olabiliyor bu ülkede.

Belki takip ediyorsunuz, “Pandora Belgeleri” ortalığa saçıldı. Hani şu “vergi cenneti” olarak adlandırılan yerlerde “kâğıt” üzerinde şirketler kurup, sizin tahayyül bile edemeyeceğiniz tutarlarda paraların aktarıldığı yerler. Türkiye’den de 200’ün üzerinde kişinin bu belgelerde adının geçtiği, buralara paralar aktardığı bilgisi var. İç içe geçmiş şirketler kurularak paranın izinin kaybettirilmeye çalışıldığı işlemlerden bahsediliyor. Ben merak ediyorum, insan “alın teri ile” kazandığı paranın izi neden kaybettirmek ister ki? Kazandıklarında gözümüz olmaz.

VERGİ CENNETLERİNE PARA KAÇIRMAK

Ama paralarının izlerini kaybettirmek için büyük çaba sarf edenlerin “hayır hasenat” işlerinden geri durmadıkları da görülüyor. Mesela, bir hesaba aktarılan 210 milyon doların yarısı olan 105 milyon dolar aynı gün başka bir hesaba “bağış” adı altında gönderilmiş. Ya gördünüz mü? Hayırsever iş insanlarımız var, sizin rüyanızda bile göremeyeceğiniz tutarlarda paraları bir anda bağışlayabiliyorlar. Üstelik bunu o kadar dikkatli yapmak istiyorlar ki alan el veren eli görmesin, siz ise bundan haberdar bile........

© Birgün


Get it on Google Play