We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her oranın bir anlamı var

21 22 29
18.01.2019

Son zamanlarda yapılan kamuoyu araştırmalarına göre vatandaşın birinci gündem maddesi hep ekonomi. En önemli sorun olarak görülen alan. Ekonomide yaşanan gelişmeler de yakından takip ediliyor.

Ekonomiye ilişkini birçok yazı okuyorsunuz. Televizyonlarda konuşulanları dinliyorsunuz. Ortalıkta bir sürü rakam dolaşıyor. Özellikle de oranlar! O kadar çok oran havada uçuşuyor ki bir süre sonra bunlara anlam yüklemeyi bile bırakıyoruz. Bu oranların neyi temsil ettiğini, ne anlama geldiğini görmek için ete kemiğe büründürmek gerekir ki gerçek durumu daha net anlayalım.

Geçen hafta Hazine 10 yıl vadeli tahvil ihracıyla yurtdışından 2 milyar dolar borçlandı. Bakan Albayrak konuya ilişkin yaptığı açıklamada çok yüksek talep geldiğini büyük mutlulukla duyurdu. Anlaşılan herkes bize borç vermek için sıraya girmiş. Neden acaba? Ödediğimiz çok yüksek faizin etkisi olabilir mi?

Önemli olan paraya erişmek ise bu tahvil ihracı başarılı(!), 2 milyar dolar Hazinenin kasasına girdi. Ama unutmayalım ki bu borç faizi ile birlikte ödenecek. Bu tahvile ödenecek faize ilişkin siz sadece bir oran........

© Birgün