We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dolar, avro yok Won versek?

36 13 214
13.08.2021

Dün piyasalar açısından önemli bir gündü. Gözler Merkez Bankası faiz kararına çevrilmişti. Gerçi politika faiz oranında bir değişiklik beklenmiyor olsa da yine de merak ediliyordu. Ama faiz kararı öncesi gelen bir açıklama gündemde önemli bir yer işgal etti. TCMB ile Kore Merkez Bankası arasında bir swap anlaşması yapıldığı duyuruldu. Ancak bu duyuruyu yapan bizim merkez bankamız değil, Kore’nin merkez bankası oldu. Bu yazının yazılığı saatlerde TCMB’de henüz bu konuda bir açıklama yapılmamıştı. Neden acaba? Merkez Bankasının günlük olarak ilan ettiği döviz kurlarının listesine baktığımızda Bulgar Leva’sından Pakistan Rupi’sine kadar 19 farklı para birimi için ilan edilen kurlar arasında Kore Won’u bulunmuyor. Kurunu bile ilan etmedikleri bir para üzerinden yapılan bir swap anlaşmasının “heyacanı” yaşanıyor. Belki bugünden itibaren won’u da ilan ettikleri kurlar arasına eklerler.

Yaklaşık 2 milyar dolar karşılığı Kore ulusal parası olan Won MB hesaplarına geçmiş. Ne diyelim, hayırlı olsun. Bu swap ile birlikte MB’nin Katar Riyal’i, Çin Yuan’ı ve Kore Won’u rezervleri “güçlenmiş” oldu.

Zaman zaman değişik ülke merkez bankalarının rezervlerinden bulundurdukları para birimlerini farklılaştırma isteklerine ilişkin değerlendirmeler okumuşsunuzdur. Özellikle ABD dolarının rezerv para statüsünü bir miktar da olsa........

© Birgün


Get it on Google Play