We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

128 milyar dolar bulundu mu?

33 28 24
17.09.2021

Gündemin hızlı değişiyor olmasına pek takılmayın. Bir şekilde gündem olmuş konular zihinlerin bir köşesinde yer ediyor. Zamanı geldiğinde de o konuyu hatırlıyoruz. Örneğin “128 milyar dolar” meselesi. Daha birkaç ay öncesine kadar en önemli gündem maddesi iken şimdi pek konuşulmuyor. Peki, neden?

Unuttuğumuz için mi? Yoksa iktidar konu hakkında halkı tatmin edecek açıklamalar yaptığı için mi? İkisi de değil. Sadece şimdilik başka konulara yoğunlaşıyoruz. O kadar. Sanırım iktidar da bunun farkında, bir gün tekrar karşısına geleceğini biliyor. O nedenle şimdiden o sorunun yeniden sorulacağı zamana hazırlık yapıyor.

Hatırlarsanız Merkez Bankası’nın uzunca bir dönem faizleri düşük seviyede tutmasına rağmen kurlarda yukarı yönlü bir hareket olmuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin düşmüş olmasına rağmen kurların yükselmiyor olmasına işaret ederek düşük faiz talebinin ne kadar haklı olduğuna vurgu yapıyordu. Hatta bazı gazeteciler Erdoğan’ı takdir ettiklerine ilişkin ifadeler bile kullanıyorlardı. Sonradan anlaşıldı ki bir taraftan faizleri düşük tutmaya çalışan MB diğer taraftan da kurların yükselmesini önlemek için “arka kapıdan” döviz satıyormuş. Kimseye söylemeden, Hazine ile yaptığı bir anlaşmaya (ki bunu çok sonra öğrendik) dayanarak kamu bankaları üzerinden sessizce döviz satıyormuş. Merkez Bankasının rezerv hesaplarındaki bu gelişme fark edilince, haklı olarak, vatandaşlar “128 milyar dolar nerede” diye sormaya başladı.

İktidar........

© Birgün


Get it on Google Play