We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dik duranlara selam olsun

4 6 27
19.09.2021

Hafta başında, Altın Koza’ya uzun yıllar boyu emek veren Kadir Beycioğlu’nu anarak başlayan 28. Adana Altın Koza Film Festivali zor bir yılı bugün geride bırakıyor. Geçen ay yitirdiğimiz Festival Yönetmeni Beycioğlu’nun yokluğunu hissettiren festivalin ilk gününde Orhan Kemal Emek Ödülleri töreni vardı. Bu yılın Emek ödüllerinin sahipleri değerli meslektaşım Sevin Okyay ve sinemamızın usta görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay oldu. Önceki akşam düzenlenen yemekte ise, Yaşam Boyu Onur Ödülleri verildi. Ödül alan sanatçılardan usta yönetmen Yavuz Turgul rahatsızlığı nedeniyle törene katılamazken, Şerif Sezer ve Haluk Bilginer’e ödülleri sahnede verildi.

Şerif Sezer, meslek yaşamı boyunca birlikte çalıştığı yönetmen ve oyuncu arkadaşlarını onurlandıran duygu dolu konuşmasının ardından ödülünü Fatoş Güney’den alırken, Turgul’ın ödülünü kızı Nisan Turgul, yazar Eşber Yağmurdereli ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar’ın elinden aldı. Ödülünü Hale Soygazi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın verdiği Haluk Bilginer, “Bu ödülü çok sevdiğim iki ustayla paylaşıyor olmaktan çok mutluyum” diyerek başladığı konuşmasını “Eğri zamanlarda dik duranlara selam olsun” sözleriyle noktaladı. Gecenin eleştirilere hedef olan yanı, Festival Yürütme Kurulu üyesi Nebil Özgentürk’ün Haluk Bilginer belgeselinden yaklaşık on dakikalık bir bölüm gösterilirken, Şerif Sezer ve Yavuz Turgul için aynı hassasiyetin gösterilmemiş olmasıydı.

Festivalde, Onur Ödüllerini kazanan ustaların ikişer filmi yer alırken, ’Ulusal Yarışma’da on, ‘Anadolu’nun Büyük Destancısı Yaşar Kemal’ bölümünde üç, Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda yirmi, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın farklı kategorilerinde yirmi dokuz, Adana Kısa Film Yarışması’nda altı, Dünya Sineması bölümünde on film gösterildi. ‘Türk Sinemasından Özel Gösterimler’in ve altı belgeselin de yer aldığı programda dünya sinemasına ayrılan yerin çok sınırlı olması bu yılki festivalin zayıf yönlerinden birini oluşturuyordu. Seçkiyi oluşturan arkadaşlar, bunun nedeninin festival ihalesinin çok gecikmesi olduğunu söylediler.

ULUSAL YARIŞMA

Bu satırları okurken, sizler yarışmanın sonuçlarını biliyor olacaksınız. Oysa, ben bu satırları yazarken yarışmadaki onuncu filmi henüz izlemedim. Az sonra, “Fuad” adlı filmi de izledikten sonra SİYAD Jürisini oluşturan arkadaşlarımla karar için toplanacağız. Ana Jürinin kararlarını da akşam yapılacak ödül töreninde öğreneceğiz. Bu nedenle izleyebildiklerim arasında bir değerlendirme yapmakla yetineceğim. Yarışmada yer alan dokuz filmden yaklaşık yarısının bu seçkide yer almayı hak edip hak etmediği, ön jürinin kararlarının ne denli sağlıklı olduğu çokça tartışıldı festival boyunca. Bunu bilebilmek mümkün değil elbette, elenen filmleri izleme şansına sahip olmadığımız için… Ama, kişisel kanım bu yılki seçkinin çok parlak olmadığı yönünde.

İzlediğim dokuz filmin yaklaşık yarısı ciddi zaaflar içeriyordu. Sinan Sertel’in ilk uzun metrajlı........

© Birgün


Get it on Google Play