We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soru hırsızlığı

52 24 0
11.06.2021

Unutulan at hırsızlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin MHP'li Dörtyol Belediyesine hibe ettiği yüz atın kaybolmasıyla yeniden anımsandı. At hırsızlığına ilişkin son tanıklığım elli yıl öncesine ait. Kaybolan atlar (ki hırsız başka biri de olsa) Mamo'ya sorulurdu. Mamo, mıntıkasından at çalmazdı. Yine de atı kaybolan Mamo'ya başvururdu, çünkü o, bölgedeki tüm at hızlarını tanır, oturduğu yerden hayvanların nereye sürüldüğünü bilir, çalınan at hatırını saydığı birine aitse onu bulur sahibine teslim ederdi. Ağırbaşlı, hırsızlığın namusu olduğuna inanan biriydi. Mamo vurularak öldürüldü.

Topal Hasan ise koyun çalardı. O da yakın çevresindeki sürülere dokunmaz daha ziyade Van, Bingöl, Elazığ, Malatya güzergahından Gaziantep hayvan pazarına trenle nakledilen koyunları indirirdi. Trenin hızının kesildiği Kapıdere (Nurhak) tarafında vagonlardan attığı koyunlardan sağ kalanları ikinci bir kişi toplar sürüsüne katardı. Topal Hasan'ın bir bacağı yoktu. Trene koltuk değneği ile tırmandığı anlatılırdı. Mamo gibi o da kurşun yarasıyla öldü. Ölüsünü yıkanırken izledim, kurşun yarasını gördüm; sol koluna giren mavzer kurşunu kalbine saplanmıştı. Nedendir bilmiyorum, tanıdığın bu iki hırsıza büyük saygı duyardım. Sanırım saygım, işin riskini göze alıyor olmalarıydı.

En çok da evimi soyan hırsıza saygı duydum. Aslında ona hırsız demiyorum, galiba adını bilmediğim ve köylüler öyle dediği için hırsız diyorum ona. Öğretmenlik yaptığım köylerde okullar tatil olduğu gün lojmanın kapısına basit bir asma kilit takıp çıkardım. Köyün birinde, yaztatili başladığı günün ertesinde köyden komşum kapının açık olduğunu fark etmiş. Kapıyı çekmek........

© Birgün


Get it on Google Play