We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sosyal medyanın ödül mekanizması, hayatımızı nasıl değiştiriyor?

22 29 18
19.09.2021

Geçen hafta Faruk Bildirici, kendi sitesinde önemli bir konuya1 değindi. Haber sitelerinin sosyal medyada dönen videolara birkaç cümle ekleyerek paylaştıklarında, aslında bir haber yapmadıklarını yazıyordu. Nitekim son örnek olayda da parasını alamadığı iddia edilen bir kepçe operatörünün, çalıştığı şirketin kamyonlarını, kepçe marifetiyle parçalaması haberi dört bir yana dağılmıştı. “Oh olsun emekçinin hakkını vermezsen böyle olur” nidaları gırla gidiyor, etkileşim coşuyordu. Oysa sonradan haber ajansları devreye girince işin aslı ortaya çıktı. Olay, kepçe operatörlüğü yapan yeğen ile kamyonların sahibi amca arasındaki alacak verecek meselesinden ibaretti ve onlar kendi aralarında anlaşınca emniyete bile yansımamıştı. Dahası eski tarihli bir olaydı. Sosyal medyada işçisinin hakkını vermediği için yerden yere vurulan şirketin konuyla ilgisi yoktu.


Faruk Bildirici bu konuda gazetecilere yöneltilmesi gereken eleştiriyi güzel özetlemiş. O yüzden konunun o boyutuna girmeyeceğim ama burada eleştirilmesi gereken iki taraf daha var. Birincisi platformlar, ikincisi son kullanıcılar. Çünkü sosyal medyanın ödül mekanizması herkesi bilerek veya bilmeyerek yanlışa teşvik ediyor. Peki bu konu, hayatımızı nasıl etkiliyor? Bu haftaki Köşe Vuruşu’nun derdi bu.

OLAY NEDEN BÖYLE SERVİS EDİLDİ?

Haberin doğrulanmaması gerçeğini bir yana bırakıp olayın sosyal medyada neden böyle viralleştiği üzerine düşünürsek, önümüze yeni bir perspektif çıkıyor. Hatırlayanlar olacaktır, bundan bir süre önce, ücretleri ödenmediği için çatıya döşedikleri kiremitleri tek tek söküp aşağıya atan işçilerin videosu viralleşmiş, büyük bir etkileşim almıştı. İşte, bana kalırsa kepçe operatörü olayının böyle servis edilmesi tam da bununla ilgili. Bu yanıltıcı haberin motivasyonu şu: “Eğer kiremitleri atan işçilerin bu videosu böyle bir etkileşim aldıysa, ben de bu eski tarihli videoyu böyle manipüle edip servis edersem öyle bir etkileşim alırım.” Tam da buna benzer motivasyonla, her gün milyonlarca içerik üretiliyor sosyal medyada. Yani bunların büyük bir kısmının yalan çıkmasında........

© Birgün


Get it on Google Play