We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sinemamızda hayvan istismarı

14 30 56
14.04.2019

İstanbul Film Festivali’ni hepimiz seviyoruz. Kültür sanat alanında içi kuruyan şehrimize adeta bir pınar. Uluslararası saygınlık taşıyan bir festival organize etmenin ne kadar güç olduğunu da biliyoruz.

Kaldı ki festival bu sene bin bir emekle sponsorsuz düzenlendi. Bunların dışında dikkat çekmek istediğim başka bir husus var. Bildiğiniz üzere filmlerin sonunda ‘No Animals Were Harmed’ yani ‘Hiçbir Hayvan Zarar Görmemiştir’ kredisinin yazması gerekli, ancak Türkiye’de filmler bunu jeneriğe kafalarına göre eklemeyebiliyor veya eklese bile inandırıcılık taşımıyor çünkü kanıtı yok, çünkü denetleyeni yok. Hem sinema yazarı hem de Hayvan Hakları Federasyonu/HAYTAP’ta Filmlerdeki Hayvanları Denetleme Direktörü olarak çok film izliyorum, Türkiye’de çekilmiş sinema örneklerini ise eksiksiz takip etmeye çalışıyorum. Ve özellikle yerli festival filmlerinde yani göreceli olarak düşük bütçeyle çekilen ve festivallerde gösterime giren, yarışmalara katılan filmlerdeki hayvan kullanımını izlediğimde gözlerime inanamadığım şeylerle karşılaşmaya devam ediyorum.

Hatırlarsınız geçen sene İstanbul Film Festivali’nde yarışan ve en iyi film ödülü verilen Borç isimli filmde kullanılan kargalardan birine rolünü yapabilsin diye sakinleştirici/uyuşturucu iğneler yapılmıştı. Ve karga........

© Birgün