We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Organize işler bunlar!

65 14 7
04.02.2019

Başlık manidar. Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi ile hem alakalı hem alakasız. Yılmaz Erdoğan’ın bu son filmi tam 422 sinema, 1287 salonda gösterimde. Fillerin savaşında görünen o ki gene filler kazanmış. Patlamış mısır ile patlayan ve birkaç aydır gündemden düşmeyen sinemanın dağıtım ağındaki tekelleşmeye ve promosyonlu bilete karşı savaş açan Türkiye’nin en çok kazanan yapımcı ve yönetmenleri bu tekelle savaşa girdi. Halbuki tekelleşmenin odağındaki global şirketle birçok yapımcı ve yapım şirketi çok önceden anlaşmış, ortaklaşmış ve alışverişi birlikte yapmışlardı. Yani tekel zaten kendileriydi. Nitekim, kimin cebine ne kadar girecek kavgası vesilesiyle var olan sinema yasası yenilenmiş oldu. Hala bir takım memnuniyetsizlikleri olanlar var, bunun sebebi de temmuz ayına kadar bu yasanın uygulanmayacak olması ve ellerindeki filmleri temmuzdan sonra vizyona sokarlarsa daha kârlı olacak olmaları.

Sinema sektörünü ayakta tutan en büyük küme seyirci dersek kimse itiraz etmez sanırım. Mars ve yapımcıların kavgasının bu yasa ile bitecek olması ve reklam sürelerindeki değişimi seyirci için de olumlu gelişmeler olarak değerlendirebiliriz. Peki sosyal medyada, dost meclislerinde, sinemaseverler arasında tüm bu olan bitene karşı bu yoğun memnuniyetsizlik niye?

Elbette ki, yasanın içinde yer alan ‘Komisyonca uygun bulunulmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz‘ ibaresi. Peki bu ibareyi okumuş olmasına rağmen mesela ünlü yapımcı Timur Savcı bu yasayı “Sinema sektörünü kurtaran bir yasa” olarak nasıl değerlendirebiliyor? Veya Saray’da gerçekleştirilen basına kapalı toplantıda Şükrü Avşar, Fatih Aksoy, Necati Akpınar, Kerem Çatay, Şahan Gökbakar, Ata Demirer, Elif Dağdeviren gibi isimlerden hangileri bu madde ile ilgili elle tutulur eleştiri gösterdi? Cem Yılmaz neden bu maddeden rahatsız değil?

Belki de Bakan Ersoy’un “Geriye dönük beş yılda binlerce film yayınlanmış sadece üç tanesine yasaklama getirilmiş, pornografik içerikli filmler onlar da. Gidin bakın o filmlere siz de hak verirsiniz” diyerek bu maddenin zaten işlevsiz kalacağına........

© Birgün