We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhafız: Otantik süper kahraman

13 3 25
26.12.2018

Netflix uluslararası orijinal dizilere para yatırıp küresel pazarı sıkıca elinde tutmaya devam ediyor. Bu ay da The Protector – Muhafız isimli 10 bölümlük bir Türk dizisini gösterime soktu. Süper kahramanlar dünyasından izler taşıyan bu dizide sıradan bir genç önce süper güçleri olduğunu keşfediyor ardından da şehri koruması gerektiğini. Ama büyük bir farkla bu sefer şehir New York değil İstanbul. Konu son derece Amerikancı olsa da İstanbul şehrinin dominant varlığı bu Amerikancı hissi oldukça törpülemiş.

Muhafız konu itibarıyla rag-to-hero dedikleri yani yoksulluktan kahramanlığa geçiş öyküsü ile ilerliyor bu ilk sezonunda. Ana kahraman Hakan’ı (Çağatay Ulusoy) bu bölümde mütevazi hayatını kabul etmiş olsa da yüksek hayalleri olan bir delikanlı olarak görüyoruz. Zirve şirketlerden birine hiç sağlam bir CV’si olmamasına rağmen iş görüşmesine katılabilecek kadar özgüvenli ve kararlı olan bu gencin ulaşmak istediği hayallere çok çalışarak ulaşamayacağı ise net bir şekilde gösteriliyor. Tüm bu karaktere giriş sahneleriyle belli bir tipteki kahraman modeline oturtulmuş olan Hakan’ın; geçmişinde trajediler yaşamış olan ve alt sınıftan sıradan bir gencin karanlık güçler tarafından kuşatılan şehri koruyacak kişiye dönüştüğünü görerek ilk bölümü kapatıyoruz.

Başlangıçta kaderini kavramakta zorlanması ve kahraman olduğu gerçeğini benimsememesi ile debelenen Hakan’ın kahraman mitolojisine adapte olma süreci dizinin komedi unsurları için oldukça kullanılmış. Ancak karakterin bir yandan da geçmişini yani gerçekleri aramayı sürdürmesi ile içeri giren dizinin karanlık, ciddi yapısı ile bu komedi arasında gidip gelen sahneler iyi kurulamayan denge yaratmış, bu da bölümlerin tür dozu ayarlamasına ayak bağı olmuş diyebilirim. Deadpool karakterinin kahramanlığı küçümseyen ve dalga........

© Birgün