We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vahşete davetiye

109 106 57
20.09.2021

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı Naziler, Latin Amerika’ya kaçmış ve orada kendilerine sahte kimliklerle yeni hayatlar kurmuşlardı. İnsanlık suçlarının faili olan Nazilerin sıradan hayatlar içinde gizlenişi ürperticiydi. Pek çok roman ve filme konu oldu.

Son dönemde yaşadıklarımız buna benziyor.

Irak ve Suriye’de kafa kesen, insanları yakan, eşcinselleri çatılardan atan, Ezidi kadınlara tecavüz edip köle pazarlarında satan IŞİD üyeleri, Türkiye’de kanlı ellerini kolayca gizledikleri rahat hayatlar sürüyor.

Geçen hafta Halk TV’de ‘Kayda Geçsin’ programında CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, dava dosyasından elde ettiği bir görüntü paylaştı. Suriye’de Türkçe konuşan IŞİD üyesi, kelepçelenmiş kişiyi katledeceğini anlatıyordu. Videonun yayınlanmayan devamında boğazını keserek cinayeti işliyordu. Katil ihbar üzerine İstanbul Bahçelievler’de kalabalığın içinde gezerken yakalanmıştı. Başarır, Mersin’de yakalanan bir kişinin Suriye’de IŞİD’in ölüm infazında yer aldığı görüntüleri de paylaştı.

Aynı gün ANKA muhabiri Tamer Arda Erşin’in haberinde, IŞİD’in ‘medya bakanı’ Ömer Yetek’in 10 Ekim Gar Katliamı Davası’na gönderilen ifadesi vardı. Ömer Yetek’in 2016’da askerler Sefter Taş (23) ve Fethi Şahin’in (26) yakılma görüntülerinin çekilmesini organize ettiği ve montajlayarak servis ettiği tespit edilmişti. Ocak 2018’de Ankara’da yakalandı. Üstelik 2016’da tutuklanıp serbest bırakılmış ve Suriye’ye geçmişti. İfadesinde Türkiye’de IŞİD’in katliamlarını yapan ve Türkiye’den gidenlerden oluşan bölüğü anlattı.


Ömer Yetek, iki askerin yakılmasında görev aldı ve Türkiye’ye döndü.


ASKERLERİ YAKTIRAN ESNAFLIK YAPIYOR

Bir gün sonra ise İsmail Saymaz, iki askerin yakılması emrini verdiği emniyet ve jandarma raporlarında belirtilen Suriyeli Jamal Abdul Rahman Alwi’nin (64) Gaziantep’te esnaf olduğunu yazdı. IŞİD’in kadısı olan adam yakalanmış ve 9 ay tutuklu kaldıktan sonra bırakılmıştı. Gaziantep’teki dükkanında kuş satıyordu. Saymaz’ın yazısından sonra tekrar tutuklandı.

Mahkemelerin IŞİD üyelerinin yargılanmasında tutuksuz yargılamayı esas alması dikkat çekiyor. Düşünce suçluları, siyasetçiler, gazeteciler delilsiz yıllarca hapiste tutulurken IŞİD’in Irak ve Suriye’de ölüm infazlarını gerçekleştirenler kısa sürede özgürlüklerine kavuşuyor. Üstelik bu IŞİD’in 2014-2017 arasında 300’den fazla insanı katlettiği Türkiye’de yaşanıyor.


İki askerin yakılmasını emri veren Alwi, tutuksuz yargılanırken Gaziantep’te kuş satıyordu.


CİNAYETLERİ ARAŞTIRILMADI

Yüzlerce örnekten bazılarını sıralayalım ve tablo daha netleşsin.

• İki askerin yakılması olayında yer alan ve video kaydında Türkiye’yi tehdit eden Hasan Aydın 2012’de El Kaide operasyonunda yakalandı ve bırakıldı. 2015’te ise Suriye’ye geçmek istediği minibüste drone ve askeri malzemelerle yakalandı. Adli kontrolle bırakıldıktan sonra Suriye’ye kaçtı.


Hasan Aydın, 2015’te gözaltına alındı (solda). Serbest bırakıldıktan........

© Birgün


Get it on Google Play