We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yatacak yerimiz yok!

10 10 24
18.09.2021

Son dönemde çeşitli kentlerden yansıyan haberler konut sorununun bir krize dönüştüğünü açıkça gösteriyor. Üniversite öğrencileri, okulların açılmasıyla birlikte bu sorundan en dramatik etkilenen kesim olarak öne çıktı. Sakarya gibi görece muhafazakâr ve protesto kültürünün zayıf olduğu bir yerde bile öğrencilerin, kampüs girişine kiraların yüksekliğine dikkat çekmek için yataklarını getirmesi gelinen durumu yeterince anlatmıyor mu?

Anlatmıyorsa yakınımdan bir başka örnek vereyim. Ankara 100. Yıl Mahallesi ODTÜ öğrencilerinin yaşam alanıdır. Popülerliği nedeniyle 100. Yıl’da kiraların, diğer semtlerden biraz daha yüksek olması kanıksanmıştır. Ancak geçtiğimiz günlerde dökülen bir binanın giriş katındaki daire 2800 liradan görücüye çıkınca orada da sinirler gerildi. Artık hepimiz biliyoruz ki konut sorunu büyürken, öğrencilerin kiralık konut sorunu özgün ve uzun vadeli bir kriz haline geliyor. Sorun dediğimiz konuların hemen hiçbiri bir anda ortaya çıkmıyor; uzun bir birikimin sonunda bardak dolduğunda farkına varılıyor. Bugün bir kriz halini alan konut sorununun da benzer bir tarihselliği var. Bu ülkede konut, alt gelir grupları için her zaman sorun olmuştur. Benzer biçimde özellikle büyük kentlerde kiracı olmak her zaman zordur.

Geçmişte bu ülkede konut sorununu kriz olmaktan çıkaran çözümün adı gecekondu olmuştur. Gecekondunun geniş ölçekli icadı sadece milyonlarca göçmen nüfusun konut sorununu çözmemiş; aynı zamanda sermaye ve devletin üzerine binebilecek büyük bir yükü de ortadan kaldırmıştır. Dahası gecekondu mahalleleri, sağladığı esneklikler ve ucuz kiracılık olanaklarıyla, üniversite........

© Birgün


Get it on Google Play