We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hasan Saltık’ın ardından...

15 4 0
16.06.2021

Hasan Saltık için bir şeyler yazmayı çok kez düşünmüştüm. Hatta yaşam öyküsüne dair bir çerçeve kurmuştum bile. Bunu fazlasıyla hak eden bir şahsiyet, dost, arkadaş ve insan olarak. Ama Hak’ka yürümesi üzerine yazacağım hiç aklıma gelmemişti. Şimdi, erken ayrılık üzerine bunu yapmak gerçekten ağır bir duygu.

Kalp krizi geçirip hayata veda ettiği haberini, bir ameliyat sonrası hastane yatağında TV’den öğrendim. Son dakika haberlerinin genellikle sarsıcı etkileri olur ya benim için de öyle bir andı. Gözlerim boşaldı. İki yıl önce annemin, beş yıl önce kardeşimin Hak’ka yürümesinde yaşadığım gibi. Cenazesine katılamamak ise bir dertten daha fazlası oldu benim için. Ne yazık ki cenaze erkanını da hasta yatağında izleyebildim ancak.

Gündelik dilde ‘ölüm’ dediğimiz hadiseye Alevi inanç literatüründe genellikle Hak’ka yürümek denir. Yok olup gitmekten çok daha farklı bir anlama dünyasına işaret eder. Bu anlam Hasan Saltık’ın öyküsüne tam olarak oturuyor. Zira geride kalanların belleklerinde, sonsuzlukla bugün arasında muazzam bir köprü katan kuvvetli izler bıraktı.

Yıllardır üniversitede Nüfus, Etnisite ve İskan Sosyolojisi derslerinde yürütücülük yaparım. Bu alanda çalışan/çalışmak isteyen lisansüstü öğrencilerle birlikte modem dünyanın kıyıp geçtiği dillerin, kültürlerin ve kimliklerin öykülerini araştırırız. Modern(leştirilen) coğrafyanın hemen her yerinde milyonlarca insanın kimliklerinden dolayı ölüme ve sürgüne gönderilmelerine yol açan politikaları ve arkaplanını anlamaya çalışırız. Arşivler, anlatılar, belgeler, gazete haberleri, demeçler vb. her şey bu yüzden derslerimizin........

© Birgün


Get it on Google Play