We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Squid Game Türkiye

20 7 2
13.10.2021

Meşhur diziyi izleyenleriniz vardır. Son 3-4 aydır dünyada en çok konuşulan Netflix dizilerinden biri. Bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim; işte bir grup hayattan ümidini kesmiş ve çaresiz insanı bir adaya toplayıp ölümüne oyunlar oynatıp en son kalana adam başı belirledikleri miktarın toplamını veriyorlar. Milyonlarca TL’ye denk gelen bir rakam. Tam rakamı veremiyorum çünkü malumunuz kur her gün değişiyor, paramızın değeri her gün düşüyor ama kabaca milyonlarca olarak değerlendirebiliriz.

Batı ülkelerinde diziye bu kadar kopulmasını anlıyorum birazcık. Fantastik geliyor muhtemelen ortalama bir batılıya dizide yaşananlar ama bizim ülkede bu kadar ilgiyle izlenip, üzerine tartışılacak ne vardı gerçekten anlamıyorum. Ben diziyi izleyince “Eee? Ne var lan bunda? Her gün zaten buna benzer bir şekilde yaşamıyor mu bizim insanımız?” diye düşündüm. Üstelik dizinin aksine bizde adam başı belirlenen fiyat baya bir düşük. Hatta çoğunlukla üste biz para veriyoruz. Herhalde artık “Tamam abi biz de şartları düzeltemiyoruz madem sanki şartlarımız düzgünmüş gibi takılalım.” diye düşünüyor insanlarımız.


Yıllar önce Atatürk Olimpiyat Stadı'nın açılış maçına gitmiştim. Galatasaray - Olimpiyakos maçı. Squid Game’in düşük bütçeli bir versiyonunu çekmiştik 60-70 bin kişi. Bizi açık alanda topladılar. “Aha stadyum orada! Koşarak bu bayırları geçerseniz ve akabinde stadyum etrafındaki demir parmaklıları aşabilirseniz maça girebilirsiniz!” dediler. Bir kısmımız o gün o........

© Birgün


Get it on Google Play