We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyük Mustafa

5 10 35
30.09.2021

3-0 mağlup olduğu ilk Xamax maçının ardından rövanş için “Biz bu takımı İstanbul’da 5-0 yeneriz!” demişti, bu O’nun meydan okuyan birisi olduğunu en net anlatan ifadelerden biri olarak hafızalara kazındı. Hayatı boyunca meydan okudu Mustafa Denizli, futbolculuğunda İstanbul takımlarına meydan okudu çok istenmesine rağmen gitmeyerek. Sadece son senesinde Galatasaray’a geldi ve o da bir başka meydan okumanın başlangıcı içindi.

Teknik direktörlüğü zamanında da hep meydan okudu. Önce Galatasaray’ın başına geçti 90 puanla şampiyon oldu (Geçen sene 40 maçlık ligin şampiyonu 84 puan toplamıştı mesela) sonra Şampiyon Kulüpler kupasında yarı final oynadı, istese en azından 1 sene daha takımın başında durabilecekken Almanya 2. Ligine gitti. İngiltere’den 8 tane yiyen milli takımın başına geçti. Kendisi de 8 yedi ama futbol mentalitesinden vazgeçmedi. Kalktı Kocaelispor’a gitti.

Oradan yeniden milli takımın başına geçti Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek final oynadı. Muadillerinin asla yapmaya cesaret edemeyeceği bir şeyi yaptı, Galatasaray’dan sonra Fenerbahçe’nin de başına geçti. 5 yıl sonra efsane Galatasaray’dan şampiyonluğu aldı. Oradan İran’a gitti döndü bu sefer de Beşiktaş’ın başına geçti. İlk yarıyı 6. bitirdiği ligde “26. hafta görüşürüz” dedi sezonu şampiyon bitirdi. Sağlık sorunları yüzünden teknik adamlığa ara verdi ama İran’dan yeni bir meydan okuma fırsatı gelince tekrar gitti. Yıllar sonra tarihin en kötü Galatasaray başkanı ve kadrolarından birinin başına da yine meydan okurcasına geçti.........

© Birgün


Get it on Google Play