We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akyarlar yanardağı

10 5 1
16.09.2021

Geçen hafta köyümüze anne babamı ziyarete geldim. Maç falan da yoktu mis gibi anamla babamla ilgilendim, ayıptır söylemesi denize girdim, kalamarı midyeyi gömdüm geri döndüm.

Köyümüzün Bodrum’da olması dışında bir problem yaşamadım. Çocukken toprak yolu olan köyümüze genelde dışarıdan tekneyle yabancı turistler gelirdi. Yerli turist sayısı azdı. Plajda 12 milyon insan, binlerce şemsiye, yüzbinlerce şezlong ve plajı kafasına göre kapatan otel vs. olmadığı için gönlümüzce futbol oynayabilirdik. Yıl olmuş 2021 köyümüzün yolları asfalt grisi gözükse de benim çocukluğumdaki yollardan daha beter halde tutmayı başarmışız. Milyonlarca insanı da ufacık yarım adaya toplamışız. Artık plajda futbol oynamayı geçtim, Eylül ayının ilk haftası olmasına rağmen denizde birine çarpmadan yüzmek maharet olmuş. Bütün bunlara rağmen denizin hâlâ tertemiz kalması ise doğanın bir mucizesi olsa gerek.

Abimle akşam biraları gömerken plaj futbolu muhabbetine girdik. Eskiden baya 11’e 11 takımlar kurar, kum üstünde akşamüstleri saatlerce maç yapardık. Kumda maç yapmanın dezavantajları olduğu gibi avantajları da vardır. Kaleciysen korkusuzca uçarsın, forvet oynayan herkes bir maç içinde en az bir defa rövaşata, vole vs. fantezi vuruşları dener. Pas kabiliyetin, tekniğin gelişir. Kumda öyle kafana göre topu alıp süremezsin. Benim gibi kazmalar hemen denize yakın taraflara kaçar. Dalgalar sayesinde düzleşmiş alanda topa daha iyi sahip olur hızına güvenirsen de topu sürersin. Şimdiki çocuklar çok şanssız. Güneşin batayazdığı bir yaz akşamında kumda rövaşata denemeyen çocuk da, ne bileyim…

Brezilya’yla ilgili “Abi adamlar kumda antrenman yapıyorlarmış o yüzden teknikleri çok iyi” efsanesini........

© Birgün


Get it on Google Play